Érdekel az emberek és a természet viszonya? Akár egyetemi szinten is tanulhatod!
Mindig is érdekelt a lenyűgözően gazdag élővilág, és ahogy kezdtem egyre jobban megismerni, azzal szembesültem, hogy elkeserítő ütemben tűnik el. Először talán úgy tűnt, ez már csak így van, és nem is lehetne másképp; aztán azt kezdtem gondolni, hogy hatékonyabb természetvédelemre van szükség, majd pedig az egyéni életmódváltás látszott a nagybetűs megoldásnak. Végül megértettem, hogy mindez kevés: a társadalmunk működése áll a háttérben, és a biológiai sokféleség vagy az éghajlatváltozás „csak” egy része a problémának. Az ELTE humánökológia mesterszakára kerültem, ahol rendkívül sokrétű és lelkesítő képzés segített igazán elmélyülni a kérdésben, és átfogó képet alkotni az ökológiai válság mögött húzódó okokról és a lehetséges megoldásokról. És azt is megértettem, hogy az ökológiai válság nem önmagában áll, hanem társadalmunk válságának tünete.
Mi az a humánökológia?
A bioszféra és a társadalom viszonyával foglalkozó tudományterület, amely a legkülönfélébb szakterületekről származó tudást igyekszik összegyűjteni és rendszerbe foglalni. Öt alapkérdése a következő:
- Milyen változásokat okozunk a bioszférában?
- Milyen társadalmi következményekkel járnak a változások?
- Milyen okok állnak a változások mögött?
- Hogyan mérsékelhetnénk a változásokat?
- Hogyan alkalmazkodhatnánk a változásokhoz?
Ahhoz, hogy megfelelő válaszokat adhassunk ezekre a kérdésekre, természet- és társadalomtudományos ismeretekre egyaránt szükség van, amelyeket együtt kell alkalmazni. A szak erősségeinek egyike éppen ez: a hallgatók megalapozott tudást szerezhetnek mindkét területen. Ennek hatalmas a jelentősége az ökológiai válság alaposabb megértése és a megfelelő válaszok megfogalmazása szempontjából egyaránt.
Hogy néz ki a képzés a gyakorlatban?
Az ELTE képzésén olyan kurzusok vannak a kötelezően elvégzendők között, mint az Ökológia és evolúcióbiológia, az Ökológiai közgazdaságtan, a Környezet és etika, a Fenntartható vidékfejlesztés és a Környezetgazdálkodás. Így az éghajlatváltozástól az édesvízproblémákig sok környezeti probléma természettudományos hátteréről képet kaphatunk. Eközben viszont abba is betekintést nyerünk, hogy milyen történelmi, kulturális folyamatok vezettek a természet leértékeléséhez, és milyen alapvető meggyőződéseink szorulnak újragondolásra. A megoldási javaslatok sem maradnak el. Az oktatók szakterületét tekintve is nagy a változatosság, a lokális, közösségi megoldásoktól kezdve a makrogazdasági összefüggésekig rengeteg megközelítés előkerül. Ugyanakkor természetes, hogy az egyes oktatók véleményei között is vannak különbségek, ami még színesebbé teszi az elméleti megértést. Sok kurzuson nagy szerepet kapnak a viták, érvelések is.
A kötelező tárgyakon túl kurzusok viszonylag széles köréből válogathatunk a szak teljesítéséhez: többek között a Környezetpszichológiát, a Környezeti nevelés alapjait, a Permakultúrát vagy épp a Vázlatok a technológiakritika történetéből tárgyat.. Így az órák a meglehetősen elméleti tárgyaktól a nagyon is gyakorlati alkalmazásokig széles skálát ölelnek fel.
A tenni akaró hallgatók nagyon különböző háttérrel érkeznek a képzésbe, mivel bármilyen alapszakos diplomával lehet jelentkezni. Ez megágyaz az izgalmas beszélgetéseknek és vitáknak. A közösségélmény pedig, és az, hogy megoldási lehetőségekben sincs hiány, segítheti az ökoszorongás oldását.
A szak egyik legnagyobb erénye számomra az, hogy az ökológiai válságot holisztikusan, azaz a teljes képre összpontosítva közelíti meg. Nem áll meg annál, hogy egy-két környezeti problémára fókuszálva pusztán technológiai vagy szabályozási megoldásokkal foglalkozzon – valójában alapos kritikáját adja ezek túlzott előtérbe helyezésének. Nagy hangsúlyt kap a világról alkotott képünk, a társadalmi-gazdasági-politikai struktúrák, a tudomány jelentősége és a közösségek sokrétű szerepe is. Kiváló választás olyan emberek számára, akik szeretnek a problémák mélyére ásni, illetve úgy érzik, valami nincs rendben azzal, ahogyan a világban vagyunk, ahogy az emberen túli élővilággal bánunk.
Az ELTE Humánökológia mesterszak honlapján és Facebook-oldalán többet is megtudhatsz a szakról!
Ha valamilyen okból a mesterképzés elvégzésére nincs lehetőséged, de érdekel a téma, érdemes tájékozódnod a Humánökológia tanfolyamról, melyről ide kattintva tudhatsz meg többet.