Ma délelőtt 10:02-kor volt a téli napforduló. Bár holnaptól kezdve már minden nappal rövidülnek az éjszakák, még csak most kezdődik a csillagászati tél. A leghosszabb éjszaka is előttünk áll, mely különleges élményt tartogat: a betlehemi csillag megjelenését, mely jelenség mögött a Jupiter és a Szaturnusz együttállása áll a csillagászok szerint.
Az elmúlt napokban a Jupiter és a Szaturnusz egyre közelebb került egymáshoz az égen, és ma vannak a legközelebb egymáshoz, mindössze 0,1 fok távolságra. Az égen látszólag akkora a két égitest együttes átmérője, mint a telihold átmérőjének az egyötöde.
A jelenséget napnyugta után figyelhetjük meg, a két bolygó együttállása a Naptól 13 fokra keletre látható szorosan követve a naplementét. Budapesten 15:56-kor nyugszik a Nap, a bolygók pedig leghamarabb fél 5 környékén bukkannak fel a szürkületben, és 18:31-kor eltűnnek a nyugati horizontnál. A Magyar Csillagászati Egyesület havi Égi kalendáriumában ugyanakkor az derül ki, hogy ma 20 óra előtt, és december 22-én, azaz holnap hajnali 5 óra után is látható lesz még a két bolygó távcsővel és szabad szemmel egyaránt.
A mai az első ilyen Jupiter-Szaturnusz együttállás a 21. században. Az eddigi legszorosabb együttállásukat 1623-ban figyelték meg. Az ideihez hasonló közeli együttállásukra 60 évet kell majd várni, 2080. március 15-én lesz a két bolygó látszólag ilyen közel egymáshoz ismét az égen.