A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal februárban országszerte több kisállat-kereskedésben is genetikailag módosított (GMO) díszhalak értékesítését tapasztalta. A Fejér és Hajdú-Bihar megyei, valamint fővárosi díszhal árusító kereskedésekben szokatlanul élénk színű, UV fény alatt világító halak esetében a Nébih igazolta, hogy a halak rendkívüli színét az okozza, hogy a genetikai állományuk egy másik élőlény génjeit is tartalmazza.
A Nébih szakemberei elmondták, miért veszélyesek ezek az állatok. Ha a génmódosított halak a környezetbe kerülnek, veszélyeztethetik az élővilág biodiverzitását, mert a halakba ültetett transzgének a környezetre és más élő szervezetekre gyakorolt hosszú távú hatása nem ismert.
Jelen esetben trópusi fajokról van szó, azonban a génmódosítással nem csak az állatok külső jegyeiben lehet változást előidézni, hanem például a hőmérsékletre való érzékenységet is lehet módosítani
– írja cikkében a Magyar Hang.
A kutatók egyik legnagyobb félelme, hogy a szabadban történő elterjedés esetén a fluoreszkáló gének olyan káros hatást eredményeznek az őshonos halakban, amely a helyi élővilágot teljes mértékben megváltoztathatja. Problémát jelenthet az is, ha a génmódosított halak megfelelő környezeti tényezők teljesülése esetén gyorsan elszaporodnak.
A szervezet szerint kiemelten fontos, hogy olyan üzletben vásároljanak, akik kisállatot tartanának, ahol a felkészült eladók átadják a választott fajhoz szükséges tartási, illetve állatjóléti információkat, de ezeket írásban is kötelesek a vevő rendelkezésére bocsátani. Mindemellett hasonlóan lényeges a hiteles forrásból történő előzetes tájékozódás is, ami segíthet az állat beszerzésére irányuló felelős döntés meghozatalában. A Nébih az érintett vállalkozásokkal szemben eljárást indított.
(Forrás: hang.hu)