Az OpenAI mesterséges intelligencia chatbotjának népszerűsége megugrott, köszönhetően annak, hogy elképesztően pontosan képes megválaszolni kérdéseinket. Miután tavaly novemberben a nyilvánosság számára is elérhetővé tették, a költészettől a kódolásig, sőt még az orvostanhallgatóknak szánt vizsgakérdések megválaszolására is felhasználták már – írta az euronews.
De dacára a világszerte több milliárd felhasználónak, még mindig nagyon kevés kutatás folyik arról, hogy az ehhez hasonló mesterséges intelligencia milyen hatással van a környezetre.
A Colorado Riverside Egyetem és az amerikai Texas Arlington Egyetem kutatóinak új tanulmánya azonban némi betekintést nyújt a program vízszükségletébe. A dokumentum szakértői értékelése még nem történt meg, de már a publikálása előtt megosztották. A szerzők szerint ezen AI-modellek vízlábnyoma eddig felderítetlen maradt.
ChatGPT: Van esély a klímaválság legyőzésére, de ehhez nagy erőfeszítésekre lesz szükség!
Milyen módon történik az AI chatbotok vízfelhasználása?
A tanulmány vízfogyasztási adatai az adatközpontokhoz szükséges áramra és a szerver szekszekrények hűtésére használt friss tiszta vízre vonatkoznak.
A prominens chatbotok legtöbb felhőalapú számítástechnikája több ezer, adatközpontokat tartalmazó szerverre támaszkodik szerte a világon. A számítógépeket „modellként” ismert algoritmusok betanítására használják olyan feladatok elvégzésére, mint például a felhasználók kérdéseinek megválaszolása. Úgy becsülték, hogy az AI chatbottal egy körülbelül 20-50 kérdésből álló beszélgetés 500 ml vizet használ el.
Bár egy 500 ml-es palack víz nem tűnik túl soknak, figyelembe véve a ChatGPT több millió felhasználóját, az összesített vízlábnyom mégis rendkívül nagy
– állítják a kutatók.
A tudósok úgy vélik, hogy a GPT-3 tanítása közben a Microsoft nem kevesebb, mint 700 000 liter vizet fogyaszthatott el. Az összetettebb, következő generációs modellek, mint a GPT-4, még többet fogyaszthatnak a tanulásuk során, de erről alig állnak rendelkezésre olyan nyilvánosan elérhető adatok, amelyek alapján pontos becslést lehetne készíteni.
A vállalatoknak „felelősséget kell vállalniuk és példát kell mutatniuk” A tanulmány szerzői arra szólították fel a vállalatokat, hogy „vállaljanak társadalmi felelősséget, és mutassanak példát”, hogy miként kezelik a vízlábnyomukat a globális hiányokkal szemben.
Az év elején egy mérföldkőnek számító vízgazdasági jelentés szerint az évtized végére a víz iránti szükséglet várhatóan 40 százalékkal haladja majd meg az édesvíz utánpótlást. A Globális Vízgazdasági Bizottság jelentése szerint minden iparágnak felül kell vizsgálnia pazarló gyakorlatát.
A tanulmány szerzői az adatok nagyobb átláthatóságát is kérik, hogy ezen AI-rendszerek környezeti hatása jobban felmérhető legyen az ehhez hasonló kutatásokkal.
Az AI-modellek vízlábnyoma már nem maradhat felderítetlenül – a vízlábnyommal prioritásként kell foglalkozni a globális vízügyi kihívások leküzdésére irányuló közös erőfeszítések részeként
– összegezték.
Az OpenAI nem reagált azonnal az Euronews megkeresésére, a Microsoft pedig nem volt hajlandó kommentálni a tanulmányt.
(forrás: euronews)