Sokat hallani az elmúlt években arról, hogy a fenntartható jövő egyik alapja, ha a húsokból bevitt tápanyagokat olyan élelmiszerekből próbáljuk majd fedezni, mint a rovarok. Independent cikke azt a kérdést járja körül, hogy a rovarforradalom miért nem következett még be.
A rovarok tenyésztése, mint például a többek szerint diós ízű lisztférgeké a hagyományos állatállományokhoz képest sokkal kevesebb erőforrást igényel és kisebb üvegházhatású gázkibocsátást eredményez.
A rovarokat a hagyományos állattenyésztéshez szükséges víz, takarmány és hely töredékén lehet felnevelni.
-mondja MacKenzie Wade, a Kaliforniai Egyetem ehető rovatokat tanulmányozó PhD hallgatója
A rovartenyésztés egyik legnagyobb előnye, ha a természeti haszontól eltekintünk, hogy szinte bárhol lehet őket tenyészteni. Egy rovartenyésztő londoni cég például két és fél éve egy 30 négyzetméteres fészerben kezdte a lisztférgek tenyésztését a város kellős közepén.
A tenyésztés folyhat teljesen a körkörös gazdaság elvei mentén. A fenti brit cég például a helyi élelmiszerboltokban már nem eladható zöldségeket veszi át, mely a rovarok takarmányát képezi, az állatok ürülékét pedig szintén helyben tovább tudják adni, mert kiváló trágya, akár a szobanövények számára.
Egy nemrégiben megjelent elemzés szerint a rovarfogyasztás még azért nem terjedt el a nyugati országokban, mert az étkezési szokásainknak elsősorban kulturális alapjai vannak, és a világnak ezen a felén a rovarevés sosem volt szokásban, viszont a rovarokat sokszor kapcsoljuk össze a fejünkben a kártevőkkel, és betegségek hordozóiként is gyakran gondolunk rájuk.
Ezzel szemben például sok trópusi országban hosszú múltra tekint vissza a rovarfogyasztás, sőt néhol a hagyományos étrend alapvető részét képezi.
Ahhoz, hogy a rovarevés felénk is elterjedt lehessen a szakértők szerint arra lehet szükség, hogy ne divatként, vagy furcsa hóbortként tekintsünk a rovarevésre. Emellett persze az is nagyon fontos, hogy állami támogatások révén ez a termelési ág kiépülhessen olyan szinten, hogy a rovarok elérhető árú alternatívái legyenek a ma népszerű állati termékeknek.