
ErĹ‘s Tibor, az ELKH Balatoni LimnolĂłgiai KutatĂłintĂ©zet (BLKI) igazgatĂłja, a Hal– Ă©s KonzervációökolĂłgiai KutatĂłcsoport vezetĹ‘je, a világ egyik legrangosabb vĂztudományi szaklapjában, a WIREs Waterben jelentetett meg nemzetközi társszerzĹ‘sĂ©gben Ărt tanulmányt a tájtervezĂ©s fontosságárĂłl.
A kutatĂłk a cikkben megfogalmazzák, hogy az Ă©desvizek biolĂłgiai sokfĂ©lesĂ©gĂ©nek megĹ‘rzĂ©sĂ©hez Ă©s ökoszisztĂ©ma-szolgáltatásainak biztosĂtásához optimalizáciĂłs alapokon nyugvĂł, globális Ă©s lokális lĂ©ptĂ©kű tájtervezĂ©sre van szĂĽksĂ©g. HangsĂşlyozzák, hogy a vĂzgyűjtĹ‘-gazdálkodási tervek kĂ©szĂtĂ©sekor cĂ©lszerű lenne az elĹ‘zĹ‘eknĂ©l sokkal konkrĂ©tabban meghatározni az egyes vĂztestek funkciĂłját Ă©s kezelĂ©si eljárását. Minden egyes biogeográfiai Ă©s ökorĂ©giĂłra vonatkozĂłan javasolják kĂĽlön-kĂĽlön, határokon átnyĂşlĂłan kijelölni a biolĂłgiai sokfĂ©lesĂ©g fenntartása Ă©rdekĂ©ben megĹ‘rizni, illetve restaurálni kĂvánt terĂĽleteket. VĂ©lemĂ©nyĂĽk szerint ezt a cĂ©lt globális Ă©s kontinentális lĂ©ptĂ©kű kormányzati összefogással, határozott cselekvĂ©si tervekkel lehet megvalĂłsĂtani.
A kutatĂłk kiemelik, hogy a regionális, illetve lokális lĂ©ptĂ©kben gazdálkodĂł, alulrĂłl jövĹ‘ termĂ©szetvĂ©delmi szervezetek szerepe is kiemelten fontos egy-egy vĂztest termĂ©szeti Ă©rtĂ©keinek megĹ‘rzĂ©sĂ©ben, a biolĂłgiai sokfĂ©lesĂ©g fenntartásában, hiszen gyakran e szervezetek áldozatos munkája jelenti a termĂ©szetvĂ©delmi Ă©rtĂ©kek vĂ©delmĂ©t. Azonban ezek a tevĂ©kenysĂ©gek a legtöbb esetben koordinálatlanul törtĂ©nnek, ökorĂ©giĂł-lĂ©ptĂ©kű hatĂ©konyságuk nehezen mĂ©rhetĹ‘, Ă©s korántsem biztos, hogy hosszĂş távon elegendĹ‘ek a sokfĂ©lesĂ©g megĹ‘rzĂ©sĂ©t szem elĹ‘tt tartĂł fenntarthatĂłsági cĂ©lok – pĂ©ldául a biolĂłgiai sokfĂ©lesĂ©grĹ‘l szĂłlĂł Convention on Biological Diversity 2019-es egyezmĂ©ny – elĂ©rĂ©sĂ©hez.
(ELKH)