Májusban és júniusban jobb, ha különös tekintettel vagyunk páncélos kis barátainkra, akik ilyenkor keresztül-kasul járkálnak.
És legfőképp sajnos az utakon. A mocsári teknősök ugyanis májusban keresnek szerelmet, aminek az eredménye csak június legelején lesz meg. Ekkortájt a nőstények megindulnak, hogy alkalmas fészket keressenek puha falú tojásaiknak, amelyeket 8–10 centiméter mélyre ásnak el a homokban. Innen aztán kettő vagy négy hónap múlva – attól függ, mennyi a napsütés – kelnek ki a kis teknősök, és indulnak a víz felé, ami nem túl könnyű út a sok ragadozó miatt.
De nemcsak ez fenyegeti a mocsári teknősöket, hanem élőhelyeik gyors ütemű pusztulása és a konkurens, idegenhonos fajok felelőtlen szabadon engedése. A gondolkodás nélkül vásárolt, majd hamar megunt ékszerteknősök, azok közül is a sárga és a vörös fülű hamar megtalálja a számítását a hazai vizekben. A közös élőhelyhasználatban a versenyt sajnos megnyerik, mivel sokkal agresszívebbek magyar rokonukkal szemben. A másik veszélyforrás rájuk nézve a nem megfelelő vízgazdálkodás és az egyre aszályosabb nyarak.
Te is tehetsz ezért az őshonos hüllőért, méghozzá úgy, hogy tudod, hogy ha ékszerteknőst vásárolsz, az évtizedes felelősség, hiszen bőven tovább élnek még a kutyáknál is. Fontos, hogy körültekintően vezess az utakon, és ha teknőst látsz, gyorsan juttasd át az út azon felére, ahová épp igyekezett. Nagy valószínűséggel tojást rakni megy. Vagy vegyél részt akár civil kezdeményezésekben, amelyek során ékszerteknőscsapdákat helyeznek ki, hogy minél jobban gátolják eme veszélyes, invazív faj térnyerését!