Idén az MKB Bank kapta az MNB Zöld Bank díját, amellyel a jegybank az ökológiai lábnyom csökkentéséért legtöbbet tevő hitelintézet törekvéseit ismeri el 2019 óta. Ebből az alkalomból beszélgetett a portfolio.hu Puskás Andrással, a Magyar Bankholding vezérigazgató-helyettesével.
2021-ben már a pénzintézetek sem lehetnek közömbösek a fenntarthatóság kérdésében. Hol mutatkozik meg a bankok felelőssége ebben? Mit tehet a bankszektor a fenntartható fejlődésért?
Nem csak a bankok, de más szektorban működő vállalatok sem lehetnek ma már közömbösek a fenntarthatóság kérdésében. Ha a cégek nem tesznek vállalásokat, nem dolgoznak ki és követnek fenntarthatósági stratégiát, akkor hamarosan nőni fognak a kockázataik és a költségeik, elkerülik őket a befektetők, nehezebben jutnak finanszírozáshoz. Ezért is van különleges szerepe a bankszektornak, mivel számos olyan eszközzel rendelkeznek a bankok, amelyekkel a vállalatokat és a magánszemélyeket is a finanszírozás oldaláról tudják ösztönözni a fenntartató célok kitűzésére.
Büszkék vagyunk például arra, hogy a Magyar Bankholding tagjaként a Takarék Jelzálogbank a hazai piacon másodikként bocsátott ki a közelmúltban zöld jelzáloglevelet. Ez azt jelenti, – magyarázza Puskás András – hogy a jegyzésből befolyó bevételből kizárólag energiahatékony lakóingatlanok vásárlását, építését, illetve használt ingatlanok energiahatékony felújítását finanszírozzák.
Milyen irányokat határoz meg az Magyar Bankholding (amelynek része az MKB Bank is – Greendex.hu) készülő fenntarthatósági stratégiája? Mik azok az eredmények, mérföldkövek, amiket el szeretnének érni?
Célunk, hogy a fenntartható pénzügyek területén is piacvezetővé váljunk a szektorban. (…) olyan önálló termékpalettát szeretnénk létrehozni amellyel ösztönözni tudjuk a lakossági ügyfeleket például energiahatékony háztartási gépek vagy e-autók vásárlására úgy, hogy kedvezőbb konstrukciókat ajánlunk számukra.
Természetesen saját működésünket is környezetbaráttá kívánjuk tenni, de anélkül, hogy a fizikai ügyfélkiszolgálás minősége csorbulna. Ezt elsősorban piacvezető digitális megoldások segítségével szeretnénk elérni, egyes rendszereink már tesztelési fázisban működnek.
A beszélgetésben még szó esik arról is, miért éri meg egy cégnek Magyarországon fenntarthatóvá válni, mit jelent az ESG, és mi a jelentősége.
Ha mindezekre kíváncsi lettél, itt elolvashatod a teljes interjút.
(Forrás: portfolio.hu Kép: pexels.com)