Az őszi mezőgazdasági munkák és tél előtti kertrendezés során rengeteg zöld hulladék keletkezik. Ennek eltüntetésére a tiltás és büntetés ellenére is sokan a hulladék elégetését választják.
Azt a rendelkezést, ami alapján az önkormányzatok rendeletben szabályozhatják az avar és a kerti hulladék égetését, 2021 január elsejétől törlik el, így a rá vonatkozó tilalom egész Magyarországon általános lesz.
A legfőbb okok a tiltás mellett:
- Rengeteg tápanyagot égetünk el és küldünk feleslegesen a légkörbe, csupa olyat, amit például komposztálhatóvá vagy más módszerrel hasznosíthatóvá tehetnénk.
- Iszonyatos mértékben szennyező. Objektív mérések tanúsítják, hogy egy 100 kilós avarkupac – ami mondjuk egy nagyobb kertben termelődik – meggyújtása és elégetése 90 millió köbméter levegőt határérték felett szennyez. Ez nem kevesebb, mint egy közepes méretű, 10 ezer fős város teljes levegője. Márpedig amikor tüzelnek, akkor nem csak egyetlen avartűz ég, és nem csak egyetlen napon, hanem heteken, akár hónapokon keresztül, attól függően, hogy milyen rendelet vonatkozik erre lokálisan.
- Azok az anyagok nagy része, amik a légkörbe kerülnek, bizonyítottan vagy lehetségesen rákkeltőek, ilyenek a nitrogén-oxidok vagy a benzolszármazékok, közülük is talán a legveszélyesebb a benz-a-pirén. Mindezek nemcsak a tüdőre, hanem az agyra, a csontokra, a kiválasztásra, a hormonrendszerre is káros hatással vannak.
(atv/hellovidek)