Gondoltad volna, hogy egy digitális kártevőcsapda és egy talajszkenner is hozzátesz a mezőgazdaság fenntarthatósági törekvéseihez? A megoldásokat kifejlesztő startupok – a SMAPP és a Csernozjom – vezető hazai agrár nagyvállalatokkal léptek együttműködésre a NAK TechLab inkubációs programjának köszönhetően. A cél az, hogy a mezőgazdaságban is lendületet kapjanak az innovatív folyamatok.
Két éve indult a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Design Terminal inkubációs programja, a NAK TechLab, az első hazai agrár startup program. Már ez alatt a rövid idő alatt is látványos sikerek övezik a kezdeményezés útját. A startupok izgalmas fejlesztéseket mutatnak be a digitalizációra nyitott nagyvállalatoknak, amelyek cserébe segítik a fiatal vállalkozások piacra lépését.
A túlzásba vitt permetezést kerülik ki
Két magyarországi „agrár ikonnal”, a Bonafarm Csoporttal és a KITE Zrt.-vel is így került kapcsolatba a SMAPP LAB. A csapat digitális kártevőcsapdát fejleszt annak érdekében, hogy a gazdák és az agrárvállalatok számára pontos előrejelzéseket tudjanak adni a hatékony védekezéshez. A megoldás így fenntarthatósági és környezetvédelmi szempontokat is szem előtt tart, hiszen általa elkerülhető a túlzott vagy felesleges permetezés.
„A Bonafarmnál jelenleg négy gyapottok-bagolylepke-csapdánk van Dalmandon” – meséli Bereczki Anna társalapító. – „Ezzel lefedjük az ottani területeket, amivel hatékonyan segítjük a cég döntéseit olyan értékes kultúrában is, mint például a hibridkukorica-vetőmag, ahol különösen fontos a hatékony és jól időzített védekezés.” A KITE Zrt., Magyarország piacvezető mezőgazdasági integrátora kukoricamoly- és gyapottok-bagolylepke-csapdákat is kölcsönöz a SMAPP-tól, és közösen éppen azt vizsgálják, hogyan tudják beépíteni az innovációt precíziós rendszerükbe.
A SMAPP saját bevallása szerint is az inkubációs programnak köszönheti, hogy olyan nagyvállalatokkal került kapcsolatba, amelyeket saját erőből nehezen vagy egyáltalán nem tudott volna megközelíteni. Ráadásul a technológia validálásában is irányt mutattak nekik a vállalatok.
Tápanyagadatok mindössze 10 perc alatt
A cégek növénytermesztési és gazdasági szempontjai mellett a környezet megóvásában is segítséget nyújthat a helyes és hatékony tápanyag-gazdálkodás. Az AXIÁL Kft.-vel éppen egy ilyen innováció kapcsán kezdett közös munkába a Csernozjom. A vállalkozás gyorsan elérhető talajinformációkat biztosít a SoilCares (Agrocares) talajszkenner használatával, amely többek között a föld szervesanyag-tartalmát és pH-ját is méri.
„Korábban sokszor heteken át tartó laborvizsgálatokra volt szükség ezekhez a folyamatokhoz, a gazdálkodók pedig nehezen tudtak azonnali döntéseket hozni” – meséli Vona Márton ügyvezető arra a kérdésre válaszolva, hogy miből fakadt a talajszkenner ötlete. – „A mi eszközünk a mintavételt követő 10 percen belül képes megállapítani az adott talaj tápanyag-gazdálkodási jellemzőit.” Az AXIÁL így sokkal könnyebben tud pontos információkat nyújtani az üzleti partnereik számára a precíziós növénytermesztés kapcsán.
Az AXIÁL esetében is a nyitottság, az új ötletek keresése volt a döntő szempont, amikor csatlakoztak az inkubációs programhoz, és kihívásokat fogalmaztak meg a leendő résztvevők számára. A cég számára egyértelmű volt, hogy hosszú távon, fenntarthatósági szempontból elengedhetetlenek a digitális megoldások.
A hazai mezőgazdaságnak idén is lesz lehetősége rálépni a digitalizáció útjára, hiszen az inkubációs program ősszel, harmadik alkalommal is elindul. Az új szemeszterbe augusztus 22-ig várják a startupok jelentkezését.
A csatlakozó nagyvállalatokról, kihívásaikról és a jelentkezésről a NAK TechLab oldalán lehet bővebben olvasni.
Kiemelt kép: canva.com