Egy afrikai klímaaktivista mondta el a véleményét a párizsi klímaegyezmény óta eltelt öt év tapasztalatairól a fejlődő országok szemszögéből. Ahogy azt már Greta Thunberg is megfogalmazta, a helyzet nem túl jó.
Vanessa Nakate ugandai aktivista szerint a klímaválságban inkább csak PR-lehetőséget látnak a kormányok és a cégek, miközben szerinte azonnali cselekvésre lenne szükség.
Egy két fokkal melegebb bolygó halálos ítélet az olyan országok számára, mint a hazám.
A felmelegedés már ma is érzékenyen érinti az amúgy is sérülékenyebb fejlődő országokat. 2019-ben az Idai-ciklon sosem látott pusztítást végzett Kelet-Afrikában, több mint 1300 ember meghalt, az összeomlás szélére kerültek az egyébként is gyenge gazdaságok.
Idén a szokatlanul erős hőhullámok és a heves esőzések nyomán sáskarajok pusztították végig Etiópia, Kenya és Szomália termőföldjeit, milliókat taszítva az éhezés előszobájába.
Nakate szerint a klímaigazságosság továbbra sem jelent sokat, az olyan országok számára, mint a világelső kibocsátáscsökkentési ígéreteket lobogtató Nagy-Britannia. Utóbbi az elmúlt öt évben 3,5 milliárd fontot költött a fejlődő országokban a fosszilis tüzelőanyagok infrastruktúrájának építésére.
Afrikának segítségre van szüksége, és nem homályos távoli ígéretekre, de még az egyezmény aláírásakor ígért, a fejlődő országok kibocsátáscsökkentésére szánt összegeket sem voltak hajlandók kifizetni a fejlett országok.
A klímaaktivista szerint a következő öt évnek másnak kell lennie, mint az eddigi ötnek, és távoli célok deklarálása helyet azonnali és drasztikus változtatásra van szükség.