A gyermekek kezében a jövő – mesékkel a környezetvédelemért

A gyermekek kezében a jövő – mesékkel a környezetvédelemért
A gyermekek kezében a jövő – mesékkel a környezetvédelemért

Pászti Aminát régóta ismerem, együtt végeztünk a főiskolán. Mindig is egy kedves, mosolygós, szerény, nagyon pozitív lány volt és ez mit sem változott az évek során. Pár éve tollából megszületett egy gyermekeknek szóló, különleges üzenetet közvetítő könyv a Föld és a környezet szeretetéről, védelméről; a kiadvány pedig azóta felkerült a Foxbooks legjobb környezettudatos mesekönyvei – zöld toplistájára. Nagyon örültem, amikor igent mondott a felkérésemre, hogy meséljen Glóbiról és a könyvéről. 

Először is, mit lehet tudni Rólad, mivel foglalkozol a mindennapokban?

Szerintem ez egy kevésbé izgalmas téma (nevet). Idegenforgalmi-közgazdász a végzettségem, dolgoztam a szakmámban és teljesen más területeken is. Viszont mindig el szoktam mondani, ha kérdezik, hogy én nem tartom magam írónak, hanem mesélőnek, aki meséken keresztül adja át az üzenetet a gyerekeknek. Én magam is rendkívül sokat köszönhetek Glóbinak, rengeteg új barátot – gyerekeket és felnőtteket egyaránt -, érdekes ismeretségeket és nem utolsó sorban a férjemet, hiszen Glóbi illusztrátora a férjem testvére, így találkoztunk mi ketten. 

Pontosan kicsoda Glóbi és hogy jött az életedbe? 

Glóbival hat évvel ezelőtt „találkoztunk”. Nagyon érdekes, mert álmomban jelent meg a figura, ami nem más, mint a Föld miniatűr mása. A neve is rögtön adott volt, mert be is mutatkozott nekem. Megmutatta nekem, hogy amikor a gyerekek ölelgetik ezt a kis földgömböt, akkor a Föld érzi ezt a szeretetet és ezáltal gyógyul. A történetek is mondhatjuk úgy, hogy egy-egy sugallatra érkeztek mind. 

Mikor lett belőle könyv? 

A könyv 2015-ben jelent meg, bár a történetek már korábban készen voltak, de sajnos beletelt majdnem két évbe, mire találtam egy kiadót. Akkoriban sok kiadótól azért hajtottak el, merthogy senkit nem érdekel a környezetvédelem. A Scolar volt az egyedüli, aki azt mondta, hogy nekik ez az ismeretterjesztésbe belefér. Ráadásul akkoriban hiánypótló volt a könyv, hiszen nem igazán volt olyan kiadvány, ami a gyerekekhez szólt a környezetvédelemről. 

Milyen korcsoportnak szól a könyv és mi a legfontosabb üzenete? Mit tanít a környezetvédelemmel kapcsolatban? 

Óvodástól kisiskolás korig, azaz olyan 4-8 év közötti gyerekeknek szól. De Glóbinak nem az a feladata, hogy úgymond „szájba rágja” a környezetvédelmet, tehát nem arról akartam mesét írni, hogy például zárd el a csapot, komposztálj, ne szemetelj és hasonlók. Glóbi célja az, hogy a figura elindítson a gyerekekben egy érzelmi kötődést a Föld iránt. Érezzék, hogy a barátjuk, aki fontos nekik, akit szeretnek és ugye a barátodért, a szeretteidért nagyon sok mindent megteszel.

Azt, hogy miket tudunk tenni a mindennapokban, hogyan tudjuk óvni-védeni a bolygót, a gyakorlati tanácsokra vannak egyéb könyvek és foglalkoztatók, illetve a gyermek meg tudja beszélni a szülővel, vagy az iskolában a pedagógussal. Én – vagyis mi Glóbival – annyit szeretnénk csak elérni, hogy egész kicsi korban hangoljuk rá a gyermekeket a témára, hiszen pont ilyenkor vannak a legfogékonyabb korban.

Mik a visszajelzések? Működik ez a gyerekeknél? 

Nagyon sok pozitív visszajelzés érkezett, abszolút működik. Nagyon szeretik ezt a figurát, azonnal megértik, amit kell. Sőt, ezt az üzenetet, a mesék szimbolikus mondandóját még annál is sokkal jobban értik és érzik, mint ahogyan én először gondoltam. A gyerekek nagyon bölcsek és nagyon érzékenyek, sokszor a szülők is meglepődnek, hogy a könyv mit vált ki belőlük. Például maguktól elkezdik összeszedni az utcáról a szemetet, vagy tudok olyan gyerkőcről aki Glóbi miatt szokott le a pelusról, és olyanról aki Glóbinak öltözött farsangon és azt kérte vigyázzanak rá. Szerintem jobban rá lehet nevelni így őket a környezettudatos életre, ha látják, hogy valaminek örül Glóbi, vagy valamitől szomorú. Nagy örömömre mind az óvónénik, mind az iskolai pedagógusok arról számolnak be, hogy Glóbi a gyerekek nagy kedvence, ezt a könyvet mindig újra és újra fel kell nekik olvasni. Sőt, az ovisok néha azon versengenek, hogy ki alhat délután a Glóbi plüssfigurával. 

A meséken kívül most már dalban is hallhatják a gyerekek Glóbi üzenetét?

Glóbinak volt egy dala, amit a Föld napja alkalmából nagyon sokan hallgattak meg. Azt vettük észre, hogy hiánypótló dolgot alkottunk meg. Idén tavasszal a koronavírus miatti online oktatásban feladatban is ki volt adva, vagy éppen erre tornáztak a gyerekek, illetve nagyon sokan megosztották a közösségi felületeken is. Ennek sikerén felbuzdulva az jutott eszünkbe, hogy mi lenne, ha dalban is elmondanánk a mesék üzeneteit, mert így lehet, hogy még jobban, még több gyerekhez el tudunk érni. Én elkezdtem írni a szövegeket, férjem pedig zenész, így ő a zenésítette meg a verseket. Viszont szerettünk volna a háttérben maradni, így az Endrődi Ági és a Fellegjárók zenekar fogja majd előadni a dalokat. Ági, az énekesnő egy gyerekpedagógus-színésznő hölgy. Most vesszük fel az első albumunkat, ami, ha minden jól alakul, jövő tavasszal jelenik majd meg a Föld napja apropóján, de addig is lesz egy-egy dal, ami majd hallható lesz online. Az első dal, melynek most volt a premierje a hét kontinensről és ezek élővilágáról szól. Egy képzeletbeli földkörüli utazásra invitálja kicsiket és nagyokat a Fellegjáró nevű szerkezettel. A zenével sem szeretnénk a környezetvédelmet úgymond szájba rágni, hanem lesz például dal a fecskékről – ők például hatalmas bajban vannak a sok fészekleverés miatt -, az évszakok váltakozásáról, a Balaton élővilágáról, vagy Glóbi piros sapkájáról és a globális felmelegedésről, tehát inkább a természethez kapcsolódnak majd.  

Várható a könyvnek folytatása? 

Ha Glóbi megsúgja nekem a történeteket, akkor igen (mosolyog). Az első mesét már megírtam, ami arról szól, hogy minden gyermek egy varázsló, Glóbi pedig őket keresi, hiszen csak ők tudnak neki egy szebb jövőt varázsolni. Ez a történet hangos mese formájában már meg is hallgatható Glóbi youtube csatornáján, akárcsak a bemutatkozó mese és a Föld szülinapjáról szóló kis történet.

Számodra, a saját életedben mik azok a legfontosabb mindennapi dolgok, amik hozzájárulnak a fenntartható környezethez?

Apró lépésekben próbálunk tenni egyre több mindent. Például komposztálunk, szelektíven gyűjtjük a szemetet, de én személy szerint nagyon szeretek sétálni, így ahová csak lehet, gyalog megyek. Bevásárlásnál a zöldségekhez soha nem használok műanyag zacskót, viszek magammal vászontáskát. Ha pedig találok egy sérült állatot, mindig összeszedem és megpróbálom megmenteni, eljuttatni a megfelelő helyre, ahol meg tudják gyógyítani.

Glóbival is igyekszem különböző környezet- és állatvédelemmel foglalkozó alapítványokat támogatni. Glóbi a mesekönyvvel és a plüssel például a Jane Goodall Intézetet támogatja, a leendő CD-vel pedig szeretnénk a Fehér Holló madármentő alapítványt segíteni. Mert, ahogy Glóbi varázsdalából is hallhatjátok majd, mi hiszünk abban, hogy minden apró cselekedet számít, és ha sokan vagyunk jók, akkor a sok kis apró varázslat együtt naggyá lesz, és csodákat teremt majd a világban!

A képek forrása:
A könyvről készült kép L. Tanyik Eszter fotója
A többi képünk forrása: Pászti Amina
Glóbit Kuzsella Jázmin ölelgeti.

search icon