Az amerikai Notre Dame egyetem kutatói február és május között vizsgálták a légszennyezettségi mutatókat, és amellett, hogy jelentős csökkenést figyeltek meg, drámai összefüggésekre is fényt derítettek, melyek friss tanulmányukban foglaltak össze.
Kínában február és március során 29,7%-kal, Európában február és május között 17,1%-kal csökkent a finomszemcsés légszennyezés mértéke, mely elsősorban az ipar, a közlekedés, és a bozóttüzek által kerül a levegőbe.
A legfeljebb 2,5 mikron méretű porszemcsék hosszú távon belélegezve jelentősen megnövelik a halálos tüdő- és egyéb betegségek kockázatát. A WHO 2016-ban 4,2 millió ember haláláért tette felelőssé a szennyezett levegőt, így a környezeti ártalmak miatti halálokok között az első helyen szerepel.
A Covid-19 miatti kényszerintézkedések hatására kitisztuló levegő Kínában 24200, míg Európában 2190 korai halálesetet előzött meg. Sajnos a képet némileg árnyalja a koronavírus miatt elhunytak magas száma.
Ez az egyedülálló esemény megmutatta, hogy az erősen szennyezett területeken még rövid távon is elérhető javulás, ha szigorú intézkedéseket hoznak
– mondta el Paola Crippa, az egyetem környezetmérnöki és földtudományi karának kutatója, a tanulmány egyik szerzője.
Korábban is írtunk olyan kutatásokról, melyek összefüggésbe hozták a levegő minőségét különféle betegségekkel.
Forrás: HVG