A klímaváltozás a betegségek 58 százalékának hatását rontja – figyelmeztetett egy 2022-es kutatás. Az éghajlati válság a legtöbb betegséget súlyosbítani fogja, figyelmeztettek a szakértők.
A bolygó felmelegedésével azonban a betegségek többsége, az enyhe vírusoktól a halálos járványokig, gyakoribbá válik. A kutatás, amely több mint 77 000 létező tanulmány áttekintéséből készült, rémisztő képet fest a következő évtizedekről.
A betegségválság olyan, mint egy felénk száguldó meteorit, de ez a meteorit már valóban itt van
– figyelmeztet Camilo Mora vezető szerző.
A régóta szunnyadó kórokozóktól kezdve a tundra kiolvadásával elszabaduló kórokozókon át a több millió vírushordozó szúnyogig számos veszély fenyeget, a kockázatok súlyosak lesznek. Az éghajlatváltozás több mint 200 betegséget súlyosbít és gyengíti az immunrendszerünket.
A tanulmány szerint az éghajlatváltozás számos fogja befolyásolni a betegségeket. Az élőhelyek pusztulása és az éghajlatváltozás miatt az állatok és az emberek közelebb kerülnek egymáshoz, ami növeli a fajok közötti fertőzések kockázatát. Az áradások, tüzek és aszályok arra kényszerítik a vadon élő állatokat, hogy máshol keressenek erőforrásokat. Eközben az emberek egyre jobban behatolnak a természetbe, többek között azáltal, hogy legelőnek és építkezéseknek szánt erdőket vágnak ki.
A tanulmány szerint a kórokozóknak még csak mutálódniuk sem kell, az új gazdaszervezetek gyakran már rendelkeznek az átugráshoz szükséges tulajdonságokkal.
Az egyre súlyosabb áradások terjesztik a vízben terjedő betegségeket. Az éghajlatváltozás növeli az árvizek gyakoriságát és súlyosságát, amik gyakran tartalmaznak szennyvizet, és ha bármit eszünk vagy iszunk, ami árvízzel szennyezett, az olyan súlyos betegségeket okozhat. A kolera, a tífusz és a leptospirosis is virágzik az árvizek után.
A szélsőséges időjárási események hatalmas stresszt jelentenek az emberi szervezet számára. A szervezetnek keményen meg kell dolgoznia, hogy megőrizze a hűvösségét egy hőhullám alatt. Az éghajlatváltozással azonban milliárdok élnek majd még nehezebb körülmények között.
Hogyan fognak ránk nézni a jövő generációi, ha egy nyomorúságos világot hagyunk rájuk, teszik fel a kérdést a kutatók. Szerintük ennek elkerüléséhez gyors dekarbonizációra és a megújuló energiákba való beruházásra van szükség.
(forrás: www.euronews.com)