Az éghajlatváltozás miatt emelkedő hőmérséklet valószínűleg befolyásolja a migrációs folyamatokat, derül ki a University College London munkatársainak új tanulmányából. A PLOS Climate című folyóiratban közzétett eredmények szerint az elmúlt évtizedben gyakoribbak lettek a hőhullámok, és tavaly a felszíni hőmérséklet a valaha mért legmelegebb volt. Ezek az eredmények rámutattak rá, hogy a bolygó felmelegedésével várhatóan sok embernek kell elhagynia otthonát.
A hőségnek az emberi migrációban játszott pontos szerepe egyelőre még nem ismert. Ennek az összefüggésnek a megvilágítása érdekében egy kutatócsapat áttekintette azokat a kutatási dokumentumokat, jelentéseket, munkadokumentumokat, és tudományos szakirodalmakat, amelyek a hőségnek az emberi migrációra gyakorolt hatását vizsgálták.
A 32 vizsgált tanulmány fele összefüggést talált a hőségnek való kitettség és az elvándorlás között. Ezen tanulmányok túlnyomó többsége negatív egészségügyi hatásokról számolt be, például hőséggel összefüggő betegségekről, hőstresszről és korai halálozásról. A kutatások többség még arról is beszámol, hogy az emberek nagyobb mértékben szenvedtek a hőségtől, ha rossz infrastruktúrával rendelkező régiókban éltek, vagy ha alacsonyabb a társadalmi-gazdasági státuszuk.
Az új tanulmány eredményei arra utalnak, hogy a hőség valószínűleg befolyásolja az emberi migrációs szokásokat, beleértve azt, hogy az emberek mikor költöznek, milyen kockázatokkal szembesülnek útközben, és milyen környezeti tényezőkkel szembesülnek, miután letelepednek
– írja cikkében phys.org.
Az a tény azonban, hogy a bevont tanulmányoknak csak a fele talált összefüggést a hőség és a migráció között, arra utal, hogy nem a hőség az egyetlen tényező, amely a migrációt irányítja. A kutatók rámutattak arra, hogy egyetlen szakirodalom sem számolt be olyan hőmérsékleti küszöbértékről, amely felett az emberek biztosan elvándorolnak.
Ehelyett a hőmérsékletmérések, a hőhatások és a migrációt kiváltó környezeti tényezők összehasonlítására elfogadott módszerek kidolgozását javasolják, ami véleményük szerint támogatná a jövőbeni erőfeszítéseket az éghajlati migránsok tanulmányozására.
(Forrás: phys.org)