A város tervezés és a levegőminőség javítása szempontjából is kiemelt jelentőségű kutatást végeztek a Szent István Egyetem és az ELTE Meteorológiai Intézetének kutatói. A vizsgálat célja a a városi fafajok széndioxid-asszimilációjának és párologtatásának megismerése volt, amivel a növények hozzájárulnak a városi levegő tisztábbá tételéhez és az egyes települések széndioxid lábnyomának mérsékléséhez.
A kutatók a kőrist, a juhart és ezüsthársat vizsgáltak a tavaszi, kora nyári és az őszi, lombhullatás előtti időszakban. A levélminták a közlekedési porszennyezéssel kevésbé terhelt Budai Arborétumból, az erősen terhelt Andrássy útról, a Krisztina körútról és a Karolina útról származnak, mivel a városi fák levélzetén kiülepedett por analizálása alkalmas eszköz a levegőben szálló por- és nehézfém-szennyeződések követésére.
A kutatás eredményei szerint a szálló por kiülepedése a városi fák levélzetén szezonális ingadozást mutat, összefüggésben a levegő PM10 koncentrációjával.
A fafajok között a levélszövet felszínétől függően nagy különbségeket tapasztaltak. A por kiülepedésének tekintetében az egyes helyszínek között jelentős különbség azonban nem mutatkozott, amiből arra lehet következtetni, hogy a PM10 eloszlása a légkörben egyenletes, így a közlekedési útvonalaktól távolabbi, nagyobb zöldfelülettel rendelkező fák is hasonló hatékonysággal szűrik a port.
Az egyik legfontosabb eredmény talán az, hogy a kutatók becslése szerint a fák több tonnányi PM10 mérettartományba tartozó szálló por, ólom, nikkel és egyéb az emberi egészségre káros nehézfém kivonását végzik a budapesti légtérből.