A városi fák segíthetnek az egészségügyi egyenlőtlenségek felszámolásában
A városi fák segíthetnek az egészségügyi egyenlőtlenségek felszámolásában

A Helmholtz Környezetkutatási Központ (UFZ), a Német Integratív Biodiverzitás Kutatási Központ (iDiv), a Lipcsei Egyetem (UL) és a jénai Friedrich Schiller Egyetem közös kutatása arra a következtetésre jutott, hogy az otthonunk közelében találhatóak fák nagy hatással vannak a mentális egészségünkre.

Mivel már több kutatás beszámolt arról, hogy a környezetünk meglehetősen befolyásolhatja a mentális egészségünket, a német kutatócsoport megpróbálta felmérni, hogy az emberek mindennapi tárgyai – például a járda mentén ültetett fák – pozitív hatással lehetnek-e pszichés állapotunkra.

10 000 lipcsei lakos adatait elemezték, és érdekes összefüggést találtak a betegnek felírt antidepresszánsok és a környező utcákban élő fák mennyisége között. Azoknál a személyeknél, akinek az otthonától 100 méteren belül több fa található, kisebb a kockázata annak, hogy antidepresszánsokra van szükségük. A korreláció különösen erős volt a hátrányos helyzetű csoportok esetében, akik számára Németországban nagyobb valószínűséggel írnak fel gyógyszert a depresszió kezelésére.

Az eredményeink arra utalnak, hogy az utcai fák, a városi zöldtér kis léptékű, nyilvánosan hozzáférhető formájaként segíthetnek a gazdaságilag eltérő társadalmi csoportok közötti egészségügyi egyenlőtlenségek felszámolásában. Ez azért különösen jó hír, mert az utcai fák ültetése és számának növelése sok tervezési erőfeszítés nélkül is megvalósítható.

mondta a tanulmány vezető szerzője, Dr. Melissa Marselles

A kutatócsoport reméli, hogy eredményeik további faültetésekre motiválják a városvezetőket, tudván hogy a fák a mentális egészségünkön kívül a klímaváltozás elleni fellépésben is fontos szerepet töltenek be.

(Independent)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon