Eddig csak a főemlősökről és a madarakról tudtuk, hogy képesek statisztikai szempontokat figyelembe venni. De a madaraknak és a főemlősöknek is nagy agya van a testmérethez képest, ami gyakran magasabb intelligenciával függ össze. A Barcelonai Egyetem, a Lipcsei Egyetem és a Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet kutatói azt akarták tesztelni, hogy a testméretéhez képest kicsi agyú állat képes -e statisztikai feldolgozást végezni.
A zsiráf ideális választás volt. Már bizonyították, hogy képesek mennyiségi diszkriminációra (nagyobb tétel megkülönböztetésére kisebb mennyiségtől), szociális rendszerüket és táplálkozási szélességüket pedig összekapcsolták a komplex megismerés kialakulásával.
Mint kiderült, a zsiráfok nagyon szeretik a sárgarépát, de jóval kevésbé értékelik a cukkinit, így ezek az ételek ideálisak statisztikai érvelési feladatokhoz.
A kutatók négy zsiráfon dolgozva különböző arányban sárgarépa- és cukkiniszeleteket helyeztek átlátszó edényekbe, hogy teszteljék, vajon a zsiráfok megjósolhatják-e a sárgarépát nagyobb valószínűséggel három, különböző mennyiségű csemegemennyiségű tesztben.
Mindegyik teszt 20 kísérletből állt, amelyben a kutató minden egyes edényből kiválasztott egy darab ételt anélkül, hogy megmutatta volna a zsiráfnak. A zsiráf ezután megérintette azt a kezét, amelyből enni akart, csak a tartályokból származó információkat felhasználva.
A zsiráfok megbízhatóan tudták kiválasztani a megfelelő edényt az első teszt próbáiban, ahol a helyes választásnál nagyobb mennyiségű sárgarépa és kevesebb cukkini szelet volt.
A második tesztben a sárgarépa mennyisége mindkét edényben azonos volt, de a helyes választásnál kevesebb cukkini szelet volt. A zsiráfok ismét helyesen tudtak kiválasztani.
A harmadik tesztben a cukkini szeletek mennyisége változatlan maradt, de a megfelelő edénybe nagyobb mennyiségű sárgarépa került. A zsiráfok ismét helyesen választottak.
Mivel a zsiráfok mindhárom tesztben sikeresek voltak, a kutatók megállapították, hogy az állatok statisztikai következtetéseket alkalmaztak. Ha a zsiráfok csak a sárgarépa abszolút mennyiségét nézték volna, akkor csak az első és a második tesztben jártak volna sikerrel, a harmadikon pedig elbuktak volna.
A zsiráfok statisztikai érvelésének bizonyítékai azt sugallják, hogy viszonylag nagy agyra nincs szükség az összetett statisztikai készségek fejlesztéséhez – legalábbis a gerinceseknél. Ezért a szerzők azt gondolják, hogy a statisztikai következtetések levonásának képessége általánosan elterjedt az állatvilágban. A kérdés most az: hány másik, testméretükhöz képest kicsi agyú állatnak sikerülhetne ez a feladat?
(Forrás: phys.org)