Éjszakánként elzárják a lakosság vízellátását Tunéziában, hogy az ország eddigi legsúlyosabb szárazságát enyhíteni tudják. Korábban a helyi mezőgazdasági minisztérium kvótarendszert vezetett be az ivóvízre, és egészen szeptember végéig betiltotta annak mezőgazdasági felhasználását.
Az évek óta tartó, idén csúcsra járó szárazság fokozatosan kiszárította az észak-afrikai ország víztározóit. Ez már eddig is csökkentette a mezőgazdasági termelést, azonban idén katasztrófával fenyeget: a tavalyi 750 ezer tonnás gabonatermés 2023-ban 200–250 ezer tonnára csökkenhet.
Ez viszont csak a jéghegy csúcsa, az ország víztározói annyira elapadtak, hogy már a lakosság és a vállalkozások ellátását is csökkenteni kellett. A vízkészletek felett diszponáló mezőgazdasági minisztérium amellett, hogy este 21:00 és hajnali 4:00 óra között teljesen elzárja a vízszolgáltatást megtiltotta az ivóvíz használatát autómosásra, a zöldfelületek locsolására valamint az utcák és a közterületek tisztítására is. A szabálysértőket pénzbírsággal és hat naptól hat hónapig terjedő börtönbüntetéssel sújtják.
Az intézkedések széles körű felháborodáshoz vezettek, a már amúgy is komoly társadalmi feszültségekkel küzdő országban. Tunéziában egyre jelentősebbek az élelmiszer-ellátási problémák, a világpiaci árak és az ország pénzügyi nehézségei pedig csak tovább súlyosbítják a helyzetet.
Az aszály az ország tejiparát is válságba sodorta, a takarmányárak emelkedése miatt ugyanis már csak kevesen tudják fenntartani a csordákat. Ez oda vezetett, hogy lényegében eltűntek a boltok polcairól a tejtermékek, hiánycikk a tej és a vaj is.
Az Euronews cikkéből az is kiderül, hogy a nyáron akár Európában is korlátozásokra kerülhet sor, az alacsony téli csapadékmennyiség miatt több ország nehéz helyzetbe kerülhet. A tavalyi hőhullámoktól és aszályoktól terhelt év problémáiról a Greendex is több alkalommal beszámolt.