
„Ha már sejted, hogy a holnapĂ©rt most kell tenni Ă©s fontos számodra a környezettudatosság, az ĂşjrahasznosĂtás Ă©s a csomagolásmentes Ă©letmĂłd, tarts velĂĽnk!”– mondja DĂłczi Anita, aki egy olyan telepĂĽlĂ©sen nĹ‘tt fel, ahol az elmĂşlt Ă©vtizedekben már Ăşgy cseperedtek fel a gyerekek, hogy szelektĂven gyűjtenek, ĂşjrahasznosĂtanak, komposztálnak.
Anita, mit kell tudnunk Ruzsáról?
Egy csoda. (nevet) Ami itt nincs, arra voltaképpen nincs is nagy szükségünk.
Egy mezĹ‘gazdasági falu, ahol felnĹ‘ttem Ă©s ez a hely adta meg a legnagyobb Ă©rtĂ©ket az Ă©letemben, az összetartĂł, egymásra figyelĹ‘ közössĂ©get, a környezetvĂ©delmet, a termĂ©szet szeretetĂ©t Ă©s a tudatosság fontosságát. NĂ©hány Ă©ve már hivatalosan is a falu szlogenje: „Ahol mindig fogadják a köszönĂ©sed”. Komoly Ă©s fontos vĂ©dĹ‘hálĂł ez a közössĂ©g, hiszen akár kisgyermekes anyakĂ©nt, akár vállalatvezetĹ‘kĂ©nt van szĂĽksĂ©gem segĂtsĂ©gre, percek alatt találok megoldást, ahogy Ă©n is hamar ott tudok lenni, ahol Ă©pp rám van szĂĽksĂ©g.
Nagyon titokzatos vagy … de mesélj nekünk egy picit a gyerekkorodról. Mitől volt más?
Nagyon szerencsĂ©snek mondhatom magam, mert már gyermekkoromban Édesanyám – aki nyugdĂjazásáig ĂłvĂłnĹ‘kĂ©nt dolgozott a helyi Ăłvodában – Ă©s a pedagĂłgusaim arra neveltek, hogy kreativitással, kitartással a környezetĂĽnkben találhatĂł megunt, kidobásra ĂtĂ©l tárgyakbĂłl, csomagolĂłanyagokbĂłl fantasztikus játĂ©kokat kĂ©szĂthetĂĽnk a saját kĂ©t kezĂĽnkkel.
Sosem felejtem el, mi már az Ăłvodában rendszeresen hulladĂ©kbĂłl kĂ©szĂtettĂĽnk játĂ©kokat, dĂszeket. Egyszerűen imádtam. Ez itt a mi falunkban azĂłta is Ăgy van, szerencsĂ©re a mai gyerekek is gyorsan megtapasztalják, hogy a hulladĂ©kbĂłl vagy a szezonális termĂ©sekbĹ‘l, Ĺ‘szi levelekbĹ‘l, ágakbĂłl, kavicsokbĂłl igenis csodás dolgokat lehet kĂ©szĂteni. Mindenkinek ezt tanácsolnám, hogy a gyerekeinket tereljĂĽk Ă©s segĂtsĂĽk erre az Ăştra. Mutassuk meg, hogy a reklámokban látott műanyag játĂ©koknál Ă©rtĂ©kesebb, a szĂvĂĽnknek kedvesebb, amit a család apraja-nagyja egyĂĽtt, egymásra figyelve alkot meg. Emellett a mindennapokban kevesebb hulladĂ©kot termeljĂĽnk, szelektĂven gyűjtsĂĽnk Ă©s minĂ©l inkább prĂłbáljunk vigyázni a közvetlen környezetĂĽnkre Ă©s FöldĂĽnkre.
Többször emlĂted a komposztálást, illetve ha jĂłl tudom Ruzsán ez egy termĂ©szetes folyamat. Anita, a laikusok olvasĂłinknak elmondanád mit is jelent ez?
Nem kell bonyolult dologra gondolni. Ami a kertĂĽnkben nĹ‘, terem, azt ha feleslegessĂ© válik, a kuka helyett a komposztálĂłba dobjuk. Gyomok, levágott vĂ©konyabb ágak, zöld Ă©s elszáradt levelek, levágott fű, a zöldsĂ©gek Ă©s a gyĂĽmölcsök hĂ©ja, tojáshĂ©j, kávĂ©zacc. Nem dobunk be Ă©telmaradĂ©kot, csontot, citrusfĂ©lĂ©k hĂ©ját, zsiradĂ©kot. Ezt a gyerekek nagyon hamar megtanulják, Ă©s kifejezetten Ă©lvezik, hogy amĂg Anya fĹ‘z, Ĺ‘k kiviszik a zöldsĂ©g hĂ©ját Ă©s bedobják.
Mindenki, akit csak ismerek a faluban, komposztál. Hogyan kell jól komposztálni?
Maga a komposztálĂł kĂ©szĂĽlhet nĂ©hány összecsavarozott lĂ©cbĹ‘l, raklapbĂłl, vagy drĂłthálĂłbĂłl, bár mi szerencsĂ©sek vagyunk, nĂ©hány Ă©ve az Ă–nkormányzat jĂłvoltábĂłl aki kĂ©rt, dĂjmentesen kapott műanyag komposztálĂł tartályt. Az alja nyitott, Ăgy a felesleges nedvessĂ©get a talaj elszĂvja. TavasztĂłl Ĺ‘szig dobáljuk bele, amit Ă©pp a kert Ă©s a konyha ad, közben nĂ©ha meglocsoljuk, lefedjĂĽk. Fontos, hogy vegyesen kerĂĽljenek bele barna (száraz) Ă©s zöld (friss) növĂ©nyi rĂ©szek. Ami fás, fĂ©lfás szár, azt rövidebb darabokra kell vágni, ezzel is segĂtĂĽnk a bomlásban. A következĹ‘ tavaszon kibontjuk, átszitáljuk, Ă©s a virágágyásokat, vetemĂ©nyes kerteket tápláljuk vele. Ez is szuper családi program.
Akinek nincsen kertje ezt hogyan tudná megoldani?
Aki lakásban él, egy lefedhető műanyag dobozban összegyűjti a zöld hulladékot, és néhány naponta elviszi a legközelebbi komposzt gyűjtőbe. Ez lehet egy kertes házban élő szomszéd, családtag, a gyűjtést koordináló csomagolásmentes bolt vagy ökokör, és több nagyvárosban van már közösségi komposztálás is.
Ha jĂłl tudom nálatok az esĹ‘vĂz gyűjtĂ©s is alap? MiĂ©rt olyan fontos?
Mi a Homokhátságon Ă©lĂĽnk, itt a többi országrĂ©szhez kĂ©pest kevesebb a csapadĂ©k, ugyanakkor a homok fel is issza azonnal, Ăgy nálunk a kiskerteket, de a nagyobb mezĹ‘gazdasági ĂĽltetvĂ©nyeket is napi szinten öntözni kell. A vĂzmegtartás legegyszerűbb háztartási mĂłdszere az esĹ‘vĂz gyűjtĂ©se. Az esĹ‘csatornákbĂłl lefolyĂł vizet zárt tartályba, fedett hordĂłba vezetjĂĽk, aztán pedig ezekbĹ‘l locsolunk.
Mikor a közössĂ©gi felĂĽleten beszĂ©lgettĂĽnk emlĂtetted, hogy a hivatásod is erre az Ăştra vitt.
Igen … Én három Ă©s fĂ©l Ă©vvel ezelĹ‘tt egy családi varrodának a vezetĂ©sĂ©t vettem át. CĂ©lunk, hogy környezetĂĽnk megĂłvása mellett, saját Ă©letĂĽnkben is környezettudatos termĂ©kek vegyenek körbe minket a mindennapokban. SzeretnĂ©nk, ha minĂ©l több emberhez jutna el ez a szemlĂ©let Ă©s Ĺ‘k is változtatni tudnának. Nagyon sok anyaggal kĂsĂ©rleteztĂĽnk már, pĂ©ldául autĂł- Ă©s kerĂ©kpár belsĹ‘gumibĂłl kĂ©szĂtettĂĽnk táskát, vagy egyĂ©b használati cikkeket. HisszĂĽk, hogy sok kicsi sokra megy Ă©s minden aprĂł lĂ©pĂ©ssel közelebb kerĂĽlĂĽnk FöldĂĽnk megĂłvásához. TermĂ©keinket mind Ăşgy alakĂtottuk ki, hogy praktikusak Ă©s strapabĂrĂłak legyenek, hogy minĂ©l tovább használhassák Ĺ‘ket. Annak Ă©rdekĂ©ben, hogy a stĂlusrĂłl se kelljen lemondani, kollekciĂłkat hoztunk lĂ©tre.
Szerinted hogyan lehetne „megmenteni a világunkat”?
Szerintem nincs tökéletes, mindenki által követendő recept. Én egy faluban egészen másképp tudok tenni ezért, mint aki nagyvárosban él. Egyszerűen mindannyiunknak tenni kell valamit, ami nekünk több-kevesebb odafigyelés, lemondás, esetleg kényelmetlenség, de összességében jelentős változást hozunk a hulladékcsökkentéssel, a vizek, a levegő megóvásával.