A tengeri uborkák a főbb óceánokban és tengerekben fordulnak elő. A nevéhez hűen érdekes formájú állatosztály létfontosságú szerepet játszik az óceáni ökoszisztémában. Táplálkozásuk során többféle tápanyagot hasznosítanak újra, és segítenek a tenger savasodásának csökkentésében és a korallok fennmaradásában. Kínában és más délkelet-ázsiai országokban évszázadok óta kedvelt élelmiszer, lágy textúrájuk, étrendi és gyógyászati tulajdonságaik miatt nagyon népszerűek, tévesen afrodiziákumnak is tartják őket.
Népszerűségük miatt egyre jövedelmezőbbé vált kereskedelmük az elmúlt évtizedekben. Az 1980-as években a tengeri uborka kilónként kevesebb mint 50 fontot ért, mostanra ára több mint 200 fontra emelkedett, a ritkább fajok értéke pedig akár több mint 2500 font is lehet.
Az elmúlt évek során a Palk Bay- és a Mannar-öbölben a tengeri uborka extrém túlhalászása folyik: a legdrágább fajok esetében a globális populáció több mint 60%-kal csökkent. Nem csak a faj kerül veszélybe a megnövekedett igények által előidézett illegális halászat miatt, hanem a helyi halászok is, Srí Lanka északi partjai mentén több mint 10 000 halászcsalád aggódik a halászat állapota miatt.
Etikátlan, és bajba is kerülünk, mert mielőtt mi odaérnénk, az orvhalászok összegyűjtenek mindent
– mondja Stanny Lambert, a 31 éves búvár az illegális halászokról, hozzátéve, hogy ő és az apja már 11 éve engedéllyel halásznak tengeri uborkát.
A bejelentett bűncselekmények esetében a szomszédos országok eltérő szabályozását használják ki. Míg Srí Lanka halászati engedélyeket ad ki, és engedélyezi a tengeri uborka kivitelét, India 2001 óta teljes tilalmat rendelt el az állatok kereskedelmére. Így a tengeri uborkát illegálisan vagy Indiában fogják ki, majd Srí Lankára csempészik, ahonnan legálisan exportálják Délkelet-Ázsiába, vagy pedig hamis címkézéssel exportálják Indiából. Szakértők szerint a két ország összehangolt tengeriuborka-védelme vezethetne ahhoz, hogy ne történhessen „halmosás” a srí lankai piacon. Az állatok értékének megugrásával a kizsákmányolás egyre elterjedtebbé válik. A tengeri uborka iránti kereslet Mexikóban halálos erőszakhoz vezetett, Japánban pedig Yakuza bűnszervezetekkel való együttműködéshez, valamint a tanzániai szárazföld és Zanzibár közötti csempészethez.
Felismerve a bűnözés növekvő szintjének súlyosságát a kereskedelemben, a helyi hatóságok 2020 februárjában az indiai lakshadweepben létrehozták a világ első természetvédelmi területét a tengeri uborkák számára, illetve orvvadászat elleni bázisokat alapítottak a szigeteken. Emellett az indiai Központi Nyomozó Iroda segítségével megalakult a Lakshadweep Tengeriuborka-védelmi Munkacsoport.
(Guardian)
(fotó: flickr – Worldfish)