Az építészet jövőjét jelentheti a technológia, mely a PERI nevű cég reményei szerint hamarosan hazánkba is eljuthat. A gyors és költséghatékony építési megoldáshoz egy dán cég 3D nyomtatóját használták.
A technológia lényege, hogy a 3D nyomtatóval egy speciális, időzített kötésű cement-alapú anyagot építenek fel rétegről-rétegre, amely végül kiadja a ház falát alkotó betonelemeket. A szerkezet nagy előnye, hogy fix fémkereten mozog, így nincs szükség az áthelyezésére és újrakalibrálására, és mindössze két ember elég az üzemeltetéséhez.
A magyar leányvállalattal is rendelkező PERI a dán COBOD BOD2 nevű nyomtatóját használja. A gép rekord sebességgel dolgozik, mindössze 5 perc alatt készít el egy 1m² nagyságú dupla rétegű falrészt. Az egészben a legjobb viszont az, hogy a technológia lehetőséget nyújt organikus vagy nem egyenes formák létrehozására is, mely a hagyományos építészet számára komoly kihívást jelent.
A most beköltözhetővé vált, kétszer 80 m²-es lakóterű, kétszintes ház nyomtatása tavaly szeptemberben kezdődött és mindössze 6 hét alatt be is fejeződött az észak-rajna-vesztfáliai Beckumban. A cég korábban az Egyesült Államokban is épített ezzel a technológiával egy házat.