Egész falvakat temethet maga alá a homok
Egész falvakat temethet maga alá a homok

A klímaváltozás az évszázad végére olyan mértékben megváltoztathatja a szélrendszert, hogy a sivatagi dűnék és homoktengerek hatással lehetnek az emberi infrastruktúrára, a mezőgazdaságra és az otthonokra.

A Nature Climate Change című folyóiratban megjelent új tanulmányukban a King’s kutatói elemezték a jövőbeli széljárást, hogy megjósolják a homokdűnék jövőbeli tulajdonságait. Ezeknek a mozgó sivatagi dűnéknek a térhódítása veszélyeztetheti a közlekedési infrastruktúrát, az ipart, a mezőgazdaságot és a településeket, mivel akár egész falvak is eltűnhetnek a homok alatt.

Sok száraz országban a változó széljárás hatása nagyobb lehet, mint például a tengerszint emelkedése

– mondja Dr. Andreas Baas, a kutatás egyik vezetője.

A sivatagi dűnék és homoktengerek a világ száraz övezeteinek mintegy 20%-át borítják. Dr. Andreas Baas és Lucie Delobel, a kutatás munkatársai a sivatagi dűnék alakjára, vándorlási sebességére és irányára vonatkozó adatokat elemezve a világ minden táján az éghajlatváltozás által megváltoztatott jövőbeli szélmintákat használták fel arra, hogy meghatározzák az ezekre a változó tájakra gyakorolt hatást.

Az éghajlatváltozással kapcsolatos korábbi tanulmányok a hőre és a vízre összpontosítottak, hogy meghatározzák a helyi környezetre gyakorolt hatásokat. A szélre való összpontosítás azonban lehetővé tette a kutatók számára, hogy megjósolják az éghajlatváltozás jövőbeli következményeit az olyan száraz régiókra, mint a Szahara, Afrika szarva, az Arab-félsziget déli része, Dél-Ázsia, Kína és Ausztrália.

Az éghajlatváltozással kapcsolatos tanulmányok többsége a vízre összpontosít, beleértve a tengerszint emelkedését, a gleccsereket és a jégtakarókat, és sokkal kevesebbet foglalkoztak a változó széljárással. A tanulmány szerint a széljárás változásai felgyorsítják a homokdűnék vándorlását, megváltoztatják a vándorlás irányát és megváltoztatják a dűnék alakját, ami egyes régiók elsivatagosodásához és globálisan több por kibocsátásához vezethet.

A homok sodródásának változó iránya miatt a korábban érintetlen mezőgazdasági területeket és településeket is homok boríthatja el. A dűnék változó alakja logisztikai problémákat okozhat a tervezett közlekedési hálózatok és infrastruktúrák számára is, ami további beruházásokat eredményezhet a kárenyhítési stratégiákba. Más régiókban a szunnyadó dűnepályák újra aktiválódhatnak, ami regionális porviharokat válthat ki, és globálisan növelheti a légköri porkoncentrációt.

(forrás: phys.org)

search icon