A lakóhelyünk környékén méhecskehotelek kialakításával sokat segíthetünk számos, a beporzásban kulcsszerepet játszó darázs- és méhfaj megmentésében.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület hosszabb cikkben mutatja be a darázsgarázsok fontosságát, és azt, hogy egyszerű módon miként építhetünk mi is ilyen szerkezetet.
Nem kell megijedni, nem darázskolóniákat csábítunk otthonunk közelébe! A világon élő méh- és darázsfajok 90%-a nem családokban, hanem magányosan él, ráadásul jellemzően nem támadékony fajokról beszélünk. Munkájuk viszont elengedhetetlenül fontos a vadon élő és a termesztett kultúrnövények beporzásában, amit a házi méhek egyedül nem képesek elvégezni.
Méhecskehotel bármilyen, 2-10 mm átmérőjű, legalább néhány cm hosszú, hengeres anyag lehet, de ha épp nincs kéznél nád, akkor ilyen méretű lyukakat fúrhatunk egyes tárgyakba is (például nagyobb tűzifa, vagy régebbi típusú, nem üreges tégla), ezzel kiválóan alkalmas lesz a fenti célra.
A méhecskehotelek kihelyezését érdemes legkésőbb március elejére időzíteni, hogy a tavasz folyamán vendégül láthassuk a rovarokat, akik majd csak a nyár második felében térnek vissza újra nagyobb számban. Tájolás szempontjából a legjobb kelet-délnyugati irányban elhelyezni őket, és az is fontos, hogy esőtől védett helyen legyenek.
Aki szeretne részletesebben elmélyülni a méhecskehotelek világában, esetleg inspiráló képeket nézegetne, annak érdemes felkeresni az MME oldalát.
Ha hívatlanul jelentek meg otthonodban akkor is védekezz a darazsak ellen természetes, kíméletes eszközökkel!