Ha fenntarthatóságról beszélünk, az egyik dolog, amit nőként idővel mindenképp érdemes felülvizsgálnod, hogy milyen menstruációs eszközöket használsz. Bár minden változás nehéz lehet a fenntarthatóság felé vezető úton, ez biztosan azok közé tartozik, amivel kapcsolatban megértőnek kell lennünk magunkkal és a fokozatosan kideríteni, hogy melyik módszer válik be nekünk a legjobban. Most ezeket a lehetőségeket járjuk körbe és megmutatjuk azt is, hogy melyik eszköz milyen márkáktól szerezhető be itthon, hogy ennyivel is megkönnyítsük a dolgod.
Egy nő átlagosan 20 db tampont vagy betétet használ el egy ciklus során. Ez egy évben 240 darabot, a teljes női reprodukciós időszakra vonatkozóan, ami nagyjából 40 év, pedig 9600 darabot jelent. Ebben az esetben egyetlen nőről beszélünk és a tisztasági betétekről sem esett szó, amelyeket sokan két menstruáció között is használnak. Magyarországon a KSH adatai szerint a 18 és 50 év közötti korosztály jelenleg 2 390 000 nőt számlál. Ez még nem fedi le teljesen a reproduktív életkort, de azt ebből is láthatjuk, hogy nagyon jelentős változást jelenthet az eldobhatóról a fenntartható alternatívára váltani a menstruációs eszközöket illetően.
A menstruáció egy nő életében érzékeny téma lehet, és itt nem a tabukra gondolunk. Szerencsére egyre kevésbé kell annak kezelnünk akár egymás között, akár az interneten, de nem feltétlenül ebben a szellemiségben nőttünk fel és ezek az emlékek, érzések nem múlnak el nyom nélkül. Teljesen természetes, ha óvatosan, bizonytalanul közelítünk az innovatív, számunkra ismeretlen megoldások felé ebben az esetben, mert ahányan vagyunk, annyiféle lehet a kapcsolatunk a saját menstruációnkkal. Az ide vonatkozó női betegségek, mint például az endometriózis, amely sokszor nagyon erős görcsöléssel járhat, egész más élményt jelenthet, mint egy teljesen fájdalommentes ciklus. A vérzés erősségéről, a női nemi szervek formájáról, az életkörülményekről nem is beszélve. A téma személyessége miatt nem lehet elvárni egy nőtől sem, hogy kizárólag a fenntarthatóság nevében magára erőszakoljon valamit, ami számára kényelmetlen vagy kellemetlen lehet. A jó hírünk viszont, hogy a ma piacon lévő, fenntartható, hosszú távra szóló alternatívák nagyon könnyen és gyorsan megszerethetőek, ha teszünk velük egy próbát. Azoknak a nőknek a nagy része, akik megtették már ezt a lépést, azt állítják, hogy sosem mennének vissza, mert kényelmesebb, biztonságosabb és nyugodtabb lett számukra ez a pár nap.
A menstruációs szegénység jelenségét nem tudjuk szó nélkül hagyni ebben a témában, mert itthon is rengeteg érintett van. Nagyon röviden összefoglalva ez azt jelenti, hogy nem elérhetőek számukra az alapvető női intim higiéniai termékek. Ez gyakran kiegészül a szükséges ismeretek és a higiénia hiányával is, valamint mindennek a lelki oldalával, ami szorongáshoz, önbizalomhiányhoz, a kirekesztettség érzéséhez vezethet. Az utóbbi években szerencsére több kezdeményezés is indult erre vonatkozóan, ahol a szervezők minden esetben kikötötték, hogy csak intimbetétet gyűjtenek, mert ez az az eszköz, ami ebben a helyzetben a legjobban és legbiztonságosabban alkalmazható.
Az egyszer használatos intim higiéniai eszközök nagy része műanyag, ráadásul ragasztót, fehérítőt, illatanyagokat és olyan egyéb kémiai összetevőket tartalmazhatnak, amelyek nem csak a környezetre, de az egészségünkre nézve is károsak lehetnek. Szintén nem elhanyagolható szempont, hogy bár a fenntartható alternatívákra váltás elsőre egy nagyobb befektetésnek tűnhet (egy ciklus lefedése 10-20.000 Ft között lehet), ezzel évekre előre letudjuk az ide vonatkozó kiadásainkat, ami nagyon hamar megtérül, így hosszú távon ez egy sokkal kedvezőbb megoldás anyagi szempontból is.
Ha betétet szeretsz használni…
Próbáld ki a mosható betétet! Az egyik legkézenfekvőbb alternatíva a mosható betét, amelyből itthon is nagy a választék gyártó, méret és minta tekintetében. Érdemes többet beszerezni belőle természetesen, hogy amíg az egyik mosásban van vagy épp szárad, legyen mivel helyettesíteni, de amint megvan a szükséges készletünk belőle, akár 5 évig nem kell rá újra költened. Fontos, hogy olyat válassz, ami OEKO-TEX (kémiai anyagok mennyiségét szabályozó minősítés) 100% pamutból készült és légáteresztő. A mosható betétek ára 2000 Ft körül mozog.
A betétre egy másik alternatíva lehet a menstruációs bugyi, amivel itthon a this is Redy robbant be a köztudatba leginkább. Ezek a bugyik a vérzés erősségétől függően akár egész nap hordhatók, de nagyjából 1,5-2,5 normál tamponnyi mennyiséget tudnak magukba szívni. Ha megfelelő méretet választasz, nem mozdul el, így napközben bárhova és éjszaka is hordhatod minden más eszköz használata nélkül. A menstruációs bugyi innovatív anyagokból készül, amelynek nagyon jó a nedvszívó hatása, de kényelmes, légáteresztő és az egészséged szempontjából is biztonságos. Mosni 40 fokon a többi fehérneműddel együtt is tudod, amit előmosás, vagy hidegvizes öblítés is megelőzhet szükség esetén, és fontos, hogy ne használj öblítőt hozzá (természetes alternatívákat, például illóolajokat lehet). A menstruációs bugyinak is több fajtája létezik, de az ára átlagosan 8-9000 Ft körül mozog, egy ciklus lefedésére pedig érdemes legalább kettőt beszerezni belőle, hogy a mosás, száradás idejére is legyen váltás.
Ha a tamponhoz szoktál hozzá az évek során…
Akkor az intimkelyhet neked találták ki. Akár gyógyszertárakban is beszerezheted a 100% orvosi szilikonból készült intimkelyhet, amely szintén önmagában használható, de szükség esetén mosható betéttel kiegészíthető. A hüvelybe felhelyezett intimkehely úgy gyűjti össze a menstruációs vért, hogy a hüvelyfalról nem von el nedvességet, így nem alakul ki hüvelyszárazság. Megfelelő méret kiválasztása esetén abszolút kényelmes és biztonságos, akár 8 órán keresztül is bent hagyhatod. Egy intimkehely élettartama nagyjából 10 év, ami nem csak fenntarthatósági szempontból de anyagilag is mérföldekkel jobb az egyszer használatos alternatívákkal szemben. Az intimkehely ára átlagosan 9000 Ft és nagy előnye, hogy bőven elég egy darab belőle, ugyanis tisztítása és fertőtlenítése nagyon gyors, így folyamatosan használhatod a menstruációd alatt.
Természetesen rengeteget lehetne még taglalni az alternatív, környezettudatos menstruációs eszközök előnyeit a női egészségre és élettani hatására vonatkozóan is, de a legfontosabb, hogy ha megtaláljuk a számunkra megfelelő megoldást ezek közül, azzal jót teszünk a bolygónak, az egészségünknek és a pénztárcánknak is. Hosszú távon ugyanis minden befektetett energiánk sokszorosan térülhet meg mindhárom szempontból.
A képek forrása: pexels.com