Fehér festett tetők enyhíthetik a városi hőséget?
Fehér festett tetők enyhíthetik a városi hőséget?

A mediterrán térségekben megszokott látványt nyújtanak a fehér épületek és a fehér tetők. Egy friss kutatás szerint viszont más területeken is jelentősen csökkenthető a hőség, csupán a fehér szín alkalmazásával.

A University College London (UCL) kutatói a brit főváros klímamodelljét alkották meg, melyben azt vizsgálták, hogy különféle megoldások milyen hatást gyakorolhatnak a város hőmérsékletére. A Geophysical Research Letters folyóiratban nemrég megjelent tanulmányuk szerint nem a növényekkel beborított tetőkertek vagy a napelemek, hanem a fehérre festett tetők segítettek a legjobban csökkenteni a londoni hőséget.

Persze az utcai zöld növényzet és a napelemek is fejtenek ki némi hűtőhatást, utóbbiak például 0,3 Celsius-fokkal csökkenthetnék a kültéri levegő hőmérsékletét. Hasonló a helyzet a zöld tető használatakor, persze ott azért sok más pozitív hozadékkal is számolni lehet a biodiverzitás támogatástól a vízelvezetésig. Érdekesség, hogy korábbi kutatások és mérések sokkal nagyobb hőmérséklet-csökkentő hatást tulajdonítottak a tetőkerteknek.

Tetőkert Rotterdamban.

Mindenesetre a legjobb eredményt a tetők fehérre festése hozza a modell szerint, mellyel akár 1,2–2 Celsius-fokkal is alacsonyabb kültéri hőmérsékletet lehet elérni. Ráadásul a kutatók szerint a fehérre festett tetők nem csupán a kültereket hűtik le, hanem az épületek belsejében is képesek hűsítő hatást kifejteni. Egy 2016-os indiai tanulmány szerint a fehér tetők átlagosan 2,1 Celsius-fokkal csökkentik az épületek belső hőmérsékletét.

Természetesen az egyes megoldásokat keverve is lehet alkalmazni, és egy a témával foglalkozó szervezet, a Project Drawdown szerint érdemes is. Becslésük 600 millió tonna és 1,1 gigatonna közé teszik azt a szén-dioxid-mennyiséget, amitől a fehér és zöld tetők 2050-ig megszabadíthatnának minket, ha a telepítésüket jelentősen, évente 5 százalékról 8-10 százalékra gyorsítanánk fel.

Ezekkel szemben a légkondícionálók használata a legtöbb tanulmány szerint nem jelent megoldást. Ezek csupán a belső tereket hűtik, a hőt viszont kivezetik a szabadba. Az UCL kutatói szerint ez London sűrűn lakott belvárosában majdnem 1 Celsius-fokkal magasabb hőmérsékletet eredményez. (Qubit)

Fotók: canva.com

search icon