A fenntarthatóság is szerepel abban a három nagy kutatási programban, melyek a Magyar Tudományos Akadémia vezetésével indulnak el.
A közlemény szerint, kutatóhálózatának 2019-es elcsatolása óta először indít kutatási programokat az MTA. A most induló három nagy nemzeti kutatási program: a Tudomány a Magyar Nyelvért Nemzeti Program, a Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program és a Nemzeti Agykutatási Program 3.0. A programok négy évig, mintegy 8,6 milliárd forint támogatásban részesülnek.
A Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program indítását a hagyományos energiahordozók és a nyersanyagok szűkössége, a jól detektálható jelenkori éghajlatváltozás, valamint ezek közvetlen és közvetett következményei teszik különösen aktuálissá. Az alprogram épít az Akadémia 2016 óta működő Nemzeti Víztudományi Programjának tapasztalataira és eredményeire is.
A Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program kapcsán Bozó László akadémikus kapott elnöki felkérést a kutatási koncepció kidolgozására.
Emlékeztettek rá, hogy Freund Tamás elnökjelölti koncepciójában 2020 januárjában vetette fel akadémiai nemzeti programok indítását, ami megválasztásával az elnöki program kiemelt elemévé vált. A programok megvalósítására – a kormánnyal való egyeztetéseket követően – 2022-ben nyílik lehetőség az MTA számára biztosított évi 3 milliárd forint összegű, beépülő költségvetési támogatással.