A geotermikus energia lehet a második Trump-ciklus nagy nyertese?
A geotermikus energia lehet a második Trump-ciklus nagy nyertese?

Donald Trump februárban kinevezett energiaügyiminisztere, Chris Wright elkötelezett amellett, hogy az ország az energetika területén önellátó legyen. Elképzeléseinek az olajvállalatok mellett a geotermikus energiával foglalkozó cégek lehetnek a legnagyobb nyertesei. Az alábbiakban az Energiastratégia Intézet elemzése olvasható.

Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának Megújulóenergiaforrás-laborja által készített 2023-as számítások alapján az országban jelenleg 4 GW elektromos energiát termelnek geotermikus energia felhasználásával, 2050-re azonban ez a szám már 90 GW-ra nőhet. Ennek alapján a jelzett időpontig a geotermikus energia több mint 65 millió háztartást tud majd ellátni villamos árammal.

Ebben a fejlődésben kulcsfontosságú lehet Donald Trump második ciklusa, mivel az elnök energiaügyi minisztere, Chris Wright karrierje kezdetén a geotermikus energia kitermelését kutatta Japánban, és emellett a Liberty Energy olajipari cég vezetőjeként ott volt az ország egyik legfontosabb geotermikus cégének, a Fervo Energynek az első pénzügyi támogatói között is.

A két vállalat közötti kapcsolatot a Liberty által alkalmazott hidraulikus repesztéses technológia teremtette meg. Ennek az alapvetően olajipari megoldásnak köszönhetően a piacra újonnan betörő, geotermiával foglalkozó cégek a korábbinál nagyobb mélységekbe hatolhatnak be a földkéreg alá, és ezáltal a jelenleginél gazdaságosabban tudnak energiát előállítani.

Ráadásul ma már más – például a szuperforró kőzetekben rejlő energia közvetlen kinyerését, a vákuumszigetelt csőrendszerek használatát, illetve a szintén az olaj- és gázipari cégektől átvett fúrási eljárásokat lehetővé tevő ‒ újításokat is fel tudnak használni, s ezáltal kibővíthetik a geotermikus energia korábban korlátozott felhasználási területeit.

Az elemzés tovább olvasható az Energiastratégia Intézet publikációjában.

(Energiastratégia Intézet)

Fotó: Canva