Ma már rengetegféle hajfesték kapható a boltokban, melyek különféle vegyszerek segítségével érik el a kívánt hatást. Korábban azonban, amíg ezek a modern megoldások nem léteztek, a hajfestéshez főképp növényi összetevők álltak rendelkezésre.
Utóbbiakkal persze ritkán lehet elérni olyan erős és tartós színt, mint a bolti festékekkel, de ha kísérletezni támad kedvünk, egy próbát akár lehet is tenni velük. Fontos persze, hogy milyen a kiinduló hajszín, és milyet szeretnénk elérni. Már csak azért is, mert a hagyományos megoldások csodát nem tudnak tenni.
Szőke hajszín javítása
Több helyen is lehet olvasni, hogy a szőke hajat a körömvirága vagy a kamilla főzetével erősíthetjük, hamvasíthatjuk. Ugyanerre jó a citromlé is, ám ez utóbbi kifejezetten roncsoló hatású a hajra nézve, de a kamillát sem ajánlják hosszú távon használni, mert kiszáríthatja a hajat.
Vörösök, barnák előnyben
Ahogy a magyarmezogazdasag.hu cikke írja, vörös hajszín megőrzéséhez vagy akár, ha a barna hajba egy kis vöröses árnyalatot szeretnénk csempészni, tökéletes választás lehet az erős hibiszkusz, csipkebogyó, vagy a kurkuma főzete. Ha csak az árnyalaton szeretnénk módosítani, szóba jöhet a cékla, a sárgarépa és az áfonya leve is. A barna, vagy sötétbarna hajszín kiemeléséhez jó megoldás lehet az erős fekete tea, a diólevél főzete, de akár a kávé, vagy a kakaó is.
Eddie Murpy az Amerikába jöttem című filmben afrikai hercegként szintén csak gyümölcslevekkel és olajokkal ápolta a haját. A New York-i fodrász nem is értette, mitől ilyen az állaga. Példát vehetünk róla!
Hajfestés hennával? Igen!
Szintén teljesen természetes megoldásnak számít a hennával való hajfestés, mely ráadásul ápolja is a hajat, és védi a fejbőrt is. Ahogy írják, a hennát ma már a népi gyógyászatban is használták például ekcéma, fejbőr-gyulladás, vagy ízületi gyulladások enyhítésére, ezeken kívül pedig kitűnő testfesték, illetve hajszínező is.
Könnyedén játszhatunk a színekkel, ha más növényekkel keverjük: világos vöröses színt kap a szőke haj, a kamillával és rebarbaragyökérrel mixelt hennától, míg dióhéjjal és indigóval keverve sötétvörös frizurát nyerhet akinél világosbarna a kiinduló hajszín.
A festék elkészítése azonban egy kicsit összetettebb, mint a bolti megoldásoknál. A hennát forró vízzel kell sűrű, folyós péppé keverni, majd hozzáadhatjuk a további színezőket. Ezeknek egyébként a fentieknél jóval hosszabb listája van, nyugodtan kutakodjunk értük a neten, esetleg kérdezősködjünk az üzletekben. Ha kész a festék, akkor a többször megmosott hajra kell kenni a meleg pasztát, és egy zuhanysapkával, vagy hasonlóval befedni a hajat. Függően attól, hogy milyen intenzív színt szeretnénk elérni hagyjuk a hennát a hajunkon 0,5–3 órán keresztül, majd bő vízzel öblítsük le!