A jelenlegi hulladékkezelési rendszerek fenntarthatatlansága egy olyan globális probléma, melynek megoldásában az Európai Unió is tevékenyen részt vesz, számos jogszabályt alkotott a hulladékgazdálkodással kapcsolatban. Bár az EU törekszik a körforgásos gazdaságra való átállásra és igyekszik a fenntartható erőforrás-gazdálkodás segítségével csökkenteni a keletkező hulladék mennyiségét, az érvényes jogszabályok jelenlegi formájukban a Zero Waste Europe szervezete szerint nem fektetnek elegendő hangsúlyt a hulladékmegelőzésre. A Zero Waste Europe, egy közösségeket, helyi vezetőket, vállalatokat, szakértőket és aktivistákat tömörítő európai hálózat, amely célul tűzte ki, hogy kiiktatja a hulladékot társadalomból, az alábbi kiegészítő intézkedéseket fogalmazta meg a hulladékmegelőzés ösztönzésére:
- 20%-os hulladékmegelőzési cél kitűzése, amelyet 2030-ig minden EU-tagállam számára kötelező teljesíteni.
- Hulladékcsökkentési célértékek meghatározása az egyes konkrét termékcsoportokra vonatkozóan.
- A nem újrafeldolgozásra kerülő maradékhulladékra vonatkozó maximális célértékek meghatározása 120 kg/fő értékben 2030-ra és 100 kg/fő értékben 2035-re vonatkozóan. A cél a maradékhulladék fokozatos megszüntetése és a hulladéklerakás minden formájának felszámolása.
A Humusz Alapítvány oldaláról magyarul is letölthető kiadvány kiemeli, hogy a célkitűzések hatékony megvalósíthatósága érdekében, különösen fontos, hogy a hulladékmegelőzési keretrendszer a körforgásos gazdaság alappillére legyen.