A szuperhatalmi babérokra törő ázsiai ország energiatermelésében idén várhatóan megelőzik a fosszilis erőforrásokat az atomenergiával kiegészült megújulók az ország villamosenergia tanácsának (CEC) előrejelzése szerint.
A világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátójának számító ország 180 gigawattnyi új, nem fosszilis alapú kapacitást fog 2022 folyamán üzembe állítani, amivel a teljes kibocsátásmentes kapacitása 1 300 gigawattra nő. Összehasonlításképp a Paksi Atomerőmű kimenő teljesítménye nem éri el a 2 gigawattot.
A CEC korábbi közleménye szerint egyébként Kína teljes szén-dioxid-kibocsátásának 41%-át az energiatermelés teszik ki.
A CEC szerint az év végére az össze beépített villamosenergia-kapacitás elérheti a 2 600 gigawattot, melyből 1 140 gigawattot tesz majd ki a széntüzelésű erőművek kapacitása. Az ország ígérete szerint az évtized végére korlátozni fogja a szén-dioxid-kibocsátását, illetve 1200 GW-ra emeli a teljes nap- és szélenergia kapacitását.
Az előrejelzések szerint idén Kínában 5-6%-kal nőhet az áramfogyasztás, persze ez függ attól is, hogy a tervezett termelés meg tud-e valósulni. A Reuters szerint tavaly a kínai tartományok jelentős része küzdött időről–időre áramhiánytól, amit elsősorban a vártnál alacsonyabb vízenergia-termelés és a szénellátás akadozása okozott.