Csakúgy, mint mi, a kutyák, macskák és más házikedvencek is szenvedhetnek hőgutát, ezért a hidratálás és az árnyék biztosítása kulcsfontosságú számukra is. Íme néhány tipp a szakértőktől, hogy kedvenceinket biztonságban tudhassuk a kánikula idején is.
Ebben a melegben nem kötelező kutyát sétáltani
A kinti hőség igen kellemetlen tud lenni, ezért előfordulhat, hogy a megszokott szokásainkon is változtatnunk kell – beleértve a sétákat is. „Nem kell sétáltatnod a kutyádat ebben a hőségben” – mondja Rebecca Verne, a Battersea Dogs and Cats Home menedzsere. – „Valójában nem éri meg kockáztatni, hogy ilyenkor kivigyük őket a szabadba.”
Ennek ellenére a tikkasztó hőség mégsem jelenti azt, hogy házi kedvenceinket teljesen be kellene zárni. Az alábbi nagyszerű és kreatív ötletek segítségével biztonságos és izgalmas napokat varázsolhatunk számukra a nagy melegek idején is.
A kánikula nem csak az emberekre, hanem az állatokra is hatalmas veszélyt jelent!
Készíts ízletes hideg finomságokat
Ahogyan nekünk jól esnek a hőségben a jeges kávék és az uborkás italok, kiskedvencünket is kényeztethetjük különböző hűsítő finomságokkal, melynek a legegyszerűbb módja néhány jégkocka elhelyezése az itató táljukban.
Marthe de Ferrer kutyatulajdonos és újságíró azt javasolja, hogy fagyasszunk le natúr joghurtot jégkocka tartókban, majd reggel adjunk egy-egy darabot az ételükhöz. De egy üreges kutyajáték vagy egy nyalószőnyeg vizezett kutyaeledellel való megtöltése és lefagyasztása szintén nagyszerű megoldás lehet a melegebb napokra.
Kora reggeli séták
Bár a testmozgás természetesen elengedhetetlen a kutyák egészségéhez és jólétéhez, a szélsőséges hőségben nem ez az első szempont. Sokkal több kutya kap hőgutát a séták során, mint például a forró autókban felejtve, ezért a nap hűvösebb szakaszaiban történő séták ajánlottak – ideális esetben olyan árnyékos területeken, ahol tavak vagy patakok is elérhetők. A kora reggeli séták a legjobbak, mivel a hőmérséklet ilyenkor hűvösebb, mint este.
„Egyes kutyáknál – különösen az energiájukról és kitartásukról ismert fajtáknál – előfordulhat, hogy a hőségben nem tudják kontrollálni a testmozgást. Ezért fontos, hogy a tulajdonosok figyeljenek és betartsák a szüneteket azért, hogy elkerüljék a hőgutát” – javasolja Sophie Mae, a Southamptoni székhelyű Furends kutyasétáltató és kisállat-felügyelő szolgáltatás alapítója.
„Ha bizonytalan vagy az aszfalt hőmérsékletével kapcsolatban, érints meg a járdát a kezeddel: ha túl meleg a számodra, akkor biztosan túl meleg a kutyád mancsának is.”
Otthon is tartsd hűvösen a kedvencedet
A naptól nem védett kennelekben tartott kutyákat természetesen ki kell engedni onnan, valamint a napos helyen lévő kutyaházakat is helyezzük egy árnyékot adó fa alá. Tartsuk szemmel macskákat is, akik hajlamosak például nyitott üvegházba, fészerbe vagy az autó alá bújni, majd ott ragadni.
„Az emberek mindig azt gondolják, hogy a macskák a napon ácsorognak és élvezik a meleget, azonban a hőségben is küszködhetnek” – mondja Bridie Williams, a Battersea Cats and Dogs Home menedzsere. „Ha olyan tüneteket kezdenek mutatni, mint például nyugtalanság, enerváltság vagy szapora légzés […] fontos, hogy hívjuk fel az állatorvosunkat.„- tette hozzá.
A kutyák sem mindig tudják, hogy mi a legjobb nekik, ezért mindenképpen vigyük árnyékba a napozó kutyát. Nemcsak a hőguta veszélyének vannak ugyanis kitéve, hanem – még a hosszú szőrűek is, különösen a fehér szőrűek – a leégésnek is
A hűtőkabátok, a nedves törölközők és a hűtőszőnyegek szintén kitűnő megoldások arra, hogy kedvencünket otthon is biztonságos hűvösben tudhassuk. Azzal pedig a legtöbb kutya is egyetért, hogy egy hideg zuhany isteni ajándék a forró napokon.
„Bár a víz segíthet a házi kedvencük hűsölésében, akkor is túlmelegedhetnek, ha éppen úsznak. Ha van kutyamedencénk a kertben, helyezzük azt árnyékba, korlátozzuk a kutyánk játékidejét, valamint cseréljük ki a vizet, ha túl meleg lenne” – javasolja Sophie.
Forrás: euronews.com
Nyitókép: Canva