Az MTI közlése szerint ismét emelkedett a légszennyezettség több vidéki városban is, de szerencsére a veszélyes szintet még sehol sem érte el. Helyes fűtéssel mindannyian hozzájárulhatunk a jobb levegőhöz.
A fűtési szezon beköszöntével az elmúlt hetekben, egyre több hír érkezett arról, hogy egyes településeken rossz a levegőminőség. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ma Szeged, Sajószentpéter és Putnok levegőjét minősítette egészségtelennek, Miskolc, Kazincbarcika, Debrecen, Szolnok, Veszprém és Pécs levegőjét pedig a kifogasolt kategóriába sorolta.
A levegőhigiénés index négy kategóriát határoz meg: az első az elfogadható, a második a kifogásolt, a harmadik az egészségtelen és a negyedik a veszélyes minősítés.
Sokan azt gondolják, hogy elsősorban az ipari termeléssel van összefüggésben a levegőminőség, de ez csak kis részben igaz. A lakosságnak kiemelt szerepe van a települések légminőségének alakulásában, hiszen a szállópor több mint 80%-kát a lakossági fűtés okozza.
Korábban beszámoltunk az Agrárminisztérium kampányáról, mely a helyes fűtés fontossága és módja mellett arra is felhívja a figyelmet, hogy a rossz levegő komoly egészségügyi kockázatokat hordoz.
Az NNK korábban felhívta rá a figyelmet, hogy a rossz levegőminőség esetén a gyermekeknél, az időseknél, a krónikus légzőszervi, illetve a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél, valamint a várandós kismamáknál enyhe légzőszervi tünetek, például köhögés, légúti irritáció jelentkezhetnek, illetve meglévő tüneteik súlyosbodhatnak.