Izrael bejelentette, hogy betiltatja a szőrme eladását a divatiparban, miután Gila Gamliel környezetvédelmi miniszter aláírta a hat hónap múlva hatályba lépő törvénymódosítást. A PETA állatvédő szervezet üdvözli a döntést, hiszen korábban a kampányokért felelős vezető alelnök, Dan Mathews és Pamela Anderson tiszteletbeli igazgatója, valamint helyi aktivisták is felszólították az izraeli hatóságokat, hogy szerezzenek érvényt a szőrme tilalmának.
Mivel az izraeliek több mint 86%-a is támogatta a szőrmeárusítás betiltására vonatkozó javaslatot, Gila Gamliel izraeli környezetvédelmi miniszter aláírta a törvényt, így védve a nyulakat, a nyesteket, a rókákat és más veszélyeztetett állatfajokat, amelyeket a szőrméjükért lemészárolnak.
A szőrmeipar világszerte több százmillió állat halálát okozza, és leírhatatlan kegyetlenséggel és szenvedéssel jár. A vadon élő állatok bőrének és szőrméjének a divatiparban való felhasználása erkölcstelen és minden bizonnyal szükségtelen. Az állati szőrmebundák nem fedhetik el azt a brutális gyilkos ipart, amely ezeket készíti. Ezen rendeletek aláírása környezetbarátabbá és az állatokkal sokkal kíméletesebbé teszi az izraeli divatpiacot.
mondta Gamliel a vadvédelmi törvény keretében elfogadott 1976-os rendeletek módosításáról
Az előzetes egyeztetések szerint ugyanakkor Természetvédelmi és Parkügyi Hatóság adhat engedélyeket, amelyek lehetővé teszik a szőrme használatát, melynek a kritériumai között szerepelnek a „tudományos kutatás, az oktatás, az oktatás és a vallási célú, valamint a hagyományok” esetei. Izraelben a szőrme döntő szerepet játszik a haredi zsidók vallási hagyományaiban, akik sábátkor és ünnepnapokon a shtreimel nevű szőrme kalapot viselnek. Az új törvény értelmében a vallási közösség valószínűleg kivételt kap, mivel a szőrme vallási célú behozatala továbbra is engedélyezett, az importőröknek azonban mostantól külön engedélyt kell kérniük.
A szőrme tilalma nem az első eset a világon, még 2019-ben az Egyesült Államok Kalifornia állama betiltotta a szőrme eladását a divatipar számára, egy tanulmány pedig azt is kimutatta, hogy az amerikai fogyasztók 55%-a vágyik bőr alternatívákra az állatbőrrel kapcsolatos környezetvédelmi, etikai és állatjóléti okok miatt. Számos vezető divattervező és kiskereskedő, mint például Karl Lagerfeld, Macy’s, Nordstrom, Burberry, Gucci, Versace, Michael Kors, Jimmy Choo és Giorgio Armani szintén betiltotta a szőrme használatát ruhakollekcióiban.
(fotó: pexels – Clem Onojeghuo)