18 négyzetméter tökély: a Hello Wood kabinja egyszerre hétvégi ház és műalkotás
Egy építészeti alkotótáborból, 2010-ben indult útjára a Hello Wood. Alkotásaikkal köztéri bútorok, installációk, pavilonok, de akár pop up éttermek formájában is találkozhattál már. Új projektjük, a Kabinka, a lakhatási igényekre ad funkciót és művészetet is szem előtt tartó választ. Huszár András ügyvezetővel beszélgettünk.
Milyen filozófia alapján működik cég?
Az oktatási tevékenységünk mellett is alapvetően design and build cégként működünk, olyan épületeket tervezünk és építünk, amelyek a fenntarthatóságot is szem előtt tartva, a funkciót és a művészetet együtt kezelve jöhetnek létre. Tulajdonképpen van egy társadalmi szemléletünk, és erről a szemléletről szeretnénk mesélni az építészeten keresztül, legyen az a Kőbányán évek óta felállított adományfa, egy hétvégi háznak használt kabin vagy akár egy középület.
Mesélj kicsit a Kabinkáról!
A Kabinka ötlete a járvány első hulláma alatt született meg, amikor láttuk, hogy nagy igény van egy olyan helyre, ahová az emberek kicsit elvonulhatnak, legyen szó egy kert végi munkaállomásról, vagy egy hétvégi házról a városon kívüli telken. Mivel gyorsan tudunk reagálni a megjelenő igényekre, tavasszal már készítettük is az első Kabinkát, ami egyrészt szálláshelyet kínált a megrendelő keresztgyerekeinek, másrészt stúdióként is funkcionált. A rendelhető kabinkák XS-től L méretig, rendre 6,6, 11, 13,5 és 15,5 négyzetméteresek, opcionális 4,5 négyzetméteres terasszal, az XL-es modell 23,2 négyzetméter, itt már alaptartozék a 4,5 négyzetméteres terasz. Bizonyos keretek között arra is biztosítunk lehetőséget, hogy az egyedi igényekre szabható legyen. A Kabinka azoknak szól, akik előtérbe helyezik a gazdaságosságot, az egyszerűséget és a kompakt, de egyben letisztult életmódot is. Az alacsony energiafelhasználásnak és a környezetközpontúságnak köszönhetően az építése környezetbarátabb is, mint egy hagyományos technológiákkal és nem megújuló anyagokból épülő házé. További előnye, hogy pár nap alatt felépíthető bármilyen vidéki helyszínen és mivel talajcsavarokon áll, akár el is költöztethető.
Mennyiben egyedülálló a tevékenységetek Magyarországon, esetleg Európában?
A kabinházak egyre népszerűbbek, és egyre többen foglalkoznak ezek építésével, forgalmazásával. Amiben mi többet nyújtunk, az az, hogy egy kézben tartjuk a designt és a kivitelezést, vagyis, miközben odafigyelünk a megfizethetőségre, nem engedünk abból, hogy az elkészült épület tulajdonképpen egy design termék legyen: benne van az a szemlélet, az a társadalmi szerepvállalás, ami a Hello Woodot jellemzi, és a vásárló az épülettel együtt ezt is megkapja. Ha Hello Woodot veszel, Hello Woodos leszel. Volt már olyan megrendelőnk, aki sorszámozott, névre készült kabint kért, mert azt mondta, hogy ez nem csak egy ház, ez egy műalkotás.
Milyen forradalmian új megoldást alkalmaztok, ha van ilyen?
A Kabinka valahol félúton van az installáció és a tartós lakhatásra tervezett épület között, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag néhány héten belül, és néhány napos építkezés után állhat a telken egy sokoldalúan felhasználható terünk – ráadásul a Kabinkát akár olyan helyen is fel lehet állítani, ahová egy hagyományos építkezéshez szükséges nehézgéppel lehetetlen lenne a bejutás. A jogszabályi előírásokat persze mindenhol be kell tartani, és mindig telkenként kell ellenőrizni, hogy az adott helyen mik az építészeti előírások, de mi ebből a szempontból is kicsit jobb helyzetben vagyunk. Mivel ismernek minket, ismerik a munkásságunkat, ha azt nem is mondhatom, hogy kivételeznek velünk, de egyfajta bizalommal fordulnak felénk, ami egyszerűbbé teszi a legális kiskapuk vagy a mindenki számára elfogadható kompromisszumok megtalálását.
Milyen jellegű jövőbemutató tevékenységeitek vannak még?
Folyamatosan kísérletezünk fenntartható anyagokkal, legyen szó például szigetelésre szolgáló fahabról vagy a CLT-technológiáról – ez utóbbi egy rétegragasztott fa panel, amely nagyon könnyen alakítható, a hagyományos tégla falazatokhoz képest vékonyabb, így plusz tér nyerhető vele, mégis kiváló a hőtartó képessége. A Kabinkát most a saját szakembereink állítják fel, de a jövőbeli terveink között szerepel annak a megoldása, hogy igény szerint akár a vásárló maga rakhassa össze az épületet.
A fenntarthatóság bármilyen módon megjelenik-e az életetekben?
Az egyre szélesebb köröket elérő tiny house mozgalom eleve egy tudatosabb életet feltételez, amiben nem halmozunk fel fölösleges lomokat, foglalunk el több helyet, mint amennyire feltétlenül szükségünk van. Emellett pedig nagyon fontos, hogy az általunk használt alapanyag, a fa, a legfenntarthatóbb építőanyag, a betonnal, téglával, acéllal ellentétben egy megújuló erőforrás, és odafigyelünk rá, hogy ezt fenntartható szemléletű erdőgazdaságokból szerezzük be. Ezt ésszerűen alkalmazva, a megfelelő szigetelési technikával és az emberléptékű tervezéssel egy költséghatékony, környezetbarát és élhető épület lesz a végeredmény.
Sokan hozzák fel a tégla és beton építmények tartósságát a könnyű szerkezetes vagy fa építményekkel szemben. Ez hogyan egyeztethető össze a fenntarthatósággal?
Az egész világon, akár Magyarországon, az Őrségben is vannak példák száz éves faházakra, ez is bizonyítja, hogy ha kezelik, ha törődnek vele, a fa tartós építőanyag. Más kérdés, hogy nem biztos, hogy egy épületnek 100 évig állnia kell. A lakhatási szokások és így az igények is nagyon gyorsan változnak, a ’90-es évek hatalmas álomházai például egyre kevesebbeknek vonzóak egy kisebb, olcsóbban kifűthető otthonhoz képest. Ezeknek az épületeknek az elbontása vagy részleges bontása rengeteg hulladékkal jár, míg egy faház esetében, ha elavul, a legrosszabb esetben is tüzelőanyagként még mindig hasznosítani lehet az alapanyagát.
Ha tetszett a Kabinka – Hello Wood története, szavazz, hogy a hónap közönségdíjasa lehessen!
Képek: Hello Wood