Rengeteg faültetési programot hívott életre a klímaváltozás elleni harc, azzal a szándékkal, hogy a leendő erdők minél több szén-dioxidot kössenek meg. Friss tanulmányok azt mutatják, hogy jóval nagyobb haszna is lehet, ha hagyjuk a természetet, hogy maga végezze el a munkát.
A Wired igen részletes cikkében mutat be több tanulmányt is, melyek a faültetéssel, újraerdősítéssel foglalkoznak. Ezek egyike, Susan Cook-Patton és munkatársai nagyívű munkája, arra a következtetésre jut, hogy az erdők természetes megújulása gyorsabban és több szén-dioxot képes megkötni, mint az ültetett erdők.
Ez annak a fényében is kifejezetten érdekes, hogy az ide davosi Világgazdasági Fórumon 1000 milliárd fa ültetését jelölték meg, mint elérendő cél a következő három évtizedben, illetve az EU 2030-ig 3 milliárd fa ültetésére tett ígéretet.
Az elmúlt évtizedekben sok helyütt, így a Kárpát-medencében is nagy területek erdősültek újra ott, ahol a mezőgazdasággal felhagytak. Ezekről azonban kevésbé szerzünk tudomást, mert míg az erdőirtást műholdakról könnyen tudjuk azonosítani, addig az erdők gyógyulása, már csak a sebességéből adódóan is, nehezebben észlelhető.
Néhány szakértő arra figyelmeztet, hogy a természetes regeneráció, bár sok területen kiváló stratégia, a nagyon leromlott állapotú, illetve invazív fajok dominálta helyeken nem feltétlenül alkalmas. Itt továbbra is az ültetés a leghatásosabb módszer.
Sok milliárd fa telepítése óriási logisztikai feladat, és igen költséges is. Elgondolkodtató kérdés, hogy érdemes-e milliárdokat elkölteni az ültetésekre, ha — ahol ez lehetséges — a természetes erdők visszatelepülése olcsóbb, és hatékonyabb is.
Forrás: Wired.com