Tízezer egynyaras menyhalat telepített a Balatonba a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet Tihanynál. Az állatokat leszákolva, halas kosarak segítségével engedték el új életterük felé, a helyi horgászok jelenlétében.
A menyhaltelepítés különleges alkalom, amire évente csak egyszer-kétszer kerül sor, és fontos tudni, hogy a menyhalak megtartása tilos, ezért ha valakinek a horgára akad egy példány, mindenképpen vissza kell engednie a vízbe.
A menyhalnak (Lota lota) számos elnevezése ismert: többek között kutyahalnak, törzsökhalnak és nagyagyú halnak is szokták hívni. Ezek az állatok őshonosak hazánkban, azonban a 20. század során eltűntek a Balatonból.
A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. és a Szent István Egyetem Halgazdálkodási Tanszéke 2015-ben elkezdte visszatelepíteni őket a tóba, aminek köszönhetően ma már újra jelen vannak.
A menyhal Magyarországon a tőkehalfélék egyetlen édesvízi képviselője, a hazai folyók többségében előfordul. Ezek a vízi ragadozók akár 20 évig is élhetnek, és a hideg, északi tavakban elérhetik a 20–30 kilogrammos tömeget és az 1 méteres hosszt. Hazánkban azonban leginkább 10–40 centisre nőnek, és nem haladják meg a 4 kilogrammot.
Forrás: 24.hu
Kiemelt kép: Canva