Több száz egyenlőtlenségek elleni küzdelemmel foglalkozó szervezet közös közleményben szólította fel cselekvésre a világ vezetőit a koronavírus világjárvány által súlyosbított, valamint a konfliktusok, az éghajlati válság és az egyenlőtlenségek által okozott többszörös éhínség megállítása érdekében.
Az ENSZ 2021-ben megjelent az éhínség megelőzésére irányuló felhívását támogató nyílt levelükben azt írták, hogy emberek milliói vannak kitéve az éhínségnek, és sürgősen több milliárd fontnyi beruházásra van szükség.
A konfliktusok, az éghajlatváltozás és az egyenlőtlenségek együttes hatása, valamint a Covid-19 válsága világszerte akut élelmezésbiztonsági helyzetet eredményezett. A szükségleteket már most sem lehet kielégíteni, és egyre valószínűbb, hogy többszörös éhínséggel kell szembenéznünk, ha nem reagálunk most.
áll a szervezetek, köztük az Önkéntes Ügynökségek Nemzetközi Tanácsa és az Élelmezési Világprogram (WFP) közleményében.
Az év elején már a WFP és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete arra figyelmeztetett, hogy akár 270 millió embernek nincs elegendő élelmiszere, vagy magas az éhezés veszélye. Több mint 34 millió ember az éhhalál szélén állt, és azonnali cselekvés nélkül éhínség sújthatja őket. Eközben Jemenben, Dél-Szudánban és Burkina Fasóban már 155 000 ember él olyan területeken, ahol éhínség vagy éhínségre utaló körülmények uralkodnak.
Az éhínség elhárításához legalább 5,5 milliárd dollár élelmiszer- és mezőgazdasági segítségre van szükség, míg további milliókra az egészségügyi ellátás, a tiszta víz és más alapvető szolgáltatások biztosításához. A pénzügyi támogatáson kívül a kormányoknak be kell avatkozniuk annak érdekében, hogy véget vessenek a konfliktusoknak és biztosítsák a humanitárius segítségnyújtást.
A szervezetek szerint az államoknak kötelességük foglalkozni a növekvő egyenlőtlenséggel, és meg kell tenniük a szükséges politikai lépéseket a konfliktusok megállításához, amelyek az éhezés egyik fő okozója és a szükségletek kielégítésének akadályai.
Feltétlenül fel kell emelnünk közös hangunkat, hogy biztosítsuk a nemzetközi figyelmet, amelyet ez az ügy megérdemel, mielőtt még túl késő lenne.
(Guardian)
(fotó: pixabay – sille23)