Küszöbön áll a Nagy-korallzátony pusztulása
Küszöbön áll a Nagy-korallzátony pusztulása

Az elmúlt 400 év hőmérsékleti adatai és a klímamodellek közös tanúsága szerint nagy bajban van a Nagy-korallzátony, ezt jól mutatják az elmúlt kilenc év visszatérő korallfehéredései is. A zátony vizsgálatából kiderült, hogy ez nem mindig volt így, az 1900-as évekig a korallmészkő nagyjából állandó vízhőmérsékletről árulkodik, azóta viszont folyamatos a felmelegedés.

Ezért Benjamin Henley, a kutatás eredményeit összefoglaló tanulmány vezető szerzője szerint kizárólag az emberi tevékenység tehető felelőssé.A helyzet annyira súlyos, hogy Henley szerint elképzelhető, hogy a zátony már ennek a generációnak az életében teljesen kipusztul, ennek elkerüléséhez pedig mindent meg kell tenni a további felmelegedés mérséklésére. A zátony még nem menthetetlen, de ahogy sűrűsödnek a tömeges fehéredések, egyre csökken a remény arra, hogy a korall képes lesz regenerálódni.

Ha tovább melegszik a tenger, évente lehet majd tömeges fehéredésre számítani, ehhez pedig egészen biztosan nem tud alkalmazkodni a korall. Még akkor is, ha sikerül betartani a másfél fokos párizsi klímacélt, a Föld koralljainak 70-90 százaléka elpusztul. „Minden tized fok számít” – éreztette a helyzet komolyságát Henley.

A kutatók azt is megvizsgálták, hogy mi történt volna a Nagy-korallzátonnyal az ember okozta felmelegedés nélkül. Nem túl meglepő, de a modell szerint semmi, amint viszont az iparosodás okozta gyors felmelegedést visszahelyezték a modellbe, az 1900-as évektől egyre gyorsuló felmelegedést tapasztaltak, az 1960-as évektől pedig tovább romlott a helyzet.

A kutatók szerint a zátony megóvása elsősorban Ausztrália feladata, de végső soron az emberiség közös felelőssége. Egy áprilisi kutatás szerint a meleg és az ezzel együtt járó fehéredés már a zátony mélyebben fekvő részeit is elérte, amelyek eddig még sértetlenek voltak. Idén következett be a negyedik globális fehéredési esemény, ez pedig Henley szerint az utolsó figyelmeztetések egyike: a korallokat és az itteni ökoszisztémákat az egész világon veszély fenyegeti.

Forrás: Qubit
Kiemelt kép: Canva

search icon