Nagy környezetszennyezők kapnak szén-dioxid-kibocsátási engedélyeket
Nagy környezetszennyezők kapnak szén-dioxid-kibocsátási engedélyeket

A WWF jelentése szerint az ingyenes kiadott kibocsátási engedélyek szöges ellentétben állnak a kibocsátási csökkentést szorgalmazó elvekkel. A WWF elemzése szerint továbbá a nagy környezetszennyező iparágak az elmúlt kilenc évben közel 100 milliárd euró értékben kaptak ingyenes szén-dioxid-kibocsátási engedélyeket az EU-tól.

A 2013-21 közötti időszakban 98,5 milliárd euró értékben kaptak ingyenes szennyezési engedélyeket olyan energiaigényes ágazatoknak, mint az acél-, a cementgyártás, és a légi közlekedés. A WWF szerint az ingyenes engedélyekhez nem kapcsolódtak olyan éghajlatmegóvási feltételek, mint például az energiahatékonyság növelése, és egyes szennyezők hatalmas nyereségre tettek szert az általuk fel nem használt engedélyek eladásával. A szén-dioxid-kibocsátási engedélyek számát évente csökkentik, ami az elmúlt években felfelé hajtotta az engedélyek árát, és a vállalatokat a kibocsátás csökkentésére ösztönözte.

Az elemzés azt mutatja, hogy az elmúlt évtizedben a kibocsátáskereskedelmi rendszer a „szennyező nem fizet” elvén alapult

– mondta Romain Laugier, a WWF európai politikai irodájának munkatársa, a jelentés vezető szerzője.

Az szabályozás hatálya alá tartozó szén-dioxid-kibocsátás a 2005-ös indulás óta 37%-kal csökkent, ami nagyrészt a megújuló energiaforrások növekedésének köszönhető. A WWF szerint azonban az ingyenes kibocsátási egységek aláásták a szabályozást, és a nehézipar kibocsátása nem csökkent. Az elemzés azt is megállapította, hogy a szabályozásól származó bevételek legalább egyharmadát nem fordították éghajlatvédelmi intézkedésekre, és ez a szám emelkedik, ha a fosszilis tüzelőanyagok elégetésének hatékonyságát növelő projekteket nem vesszük figyelembe.

Az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság jelenleg tárgyalásokat folytat a szabályozás reformjáról. Az ingyenes kibocsátási egységek megszűnésének lehetséges időpontja 2032 és 2036 között mozog. Az ingyenes kibocsátási egységek bevezetését eredetileg azzal indokolták, hogy ezzel kezelik azt a potenciális kockázatot, hogy az ipari vállalatok a szén-dioxid-adók elkerülése érdekében az EU-n kívülre helyeznék a termelést, de a WWF szerint erre nem volt bizonyíték.

Alex Mason, a WWF másik munkatársa szerint ha az adófizetők több tízmilliárdos bevételről mondanak le, akkor az iparnak ezt a pénzt a szén-dioxid-mentesítést szolgáló technológiákba való beruházásra kellene fordítania.

(forrás: theguardian.com)

search icon