Egy új kutatás eredménye szerint, nem mindenki gondol negatívan a tengeri műanyaghulladékra. A műanyagban lévő oleamid nevű adalékanyagról már ismert, hogy bizonyos tengeri fajok, köztük a garnélarákok számára szexuális feromon és stimuláns. A Hull Egyetem kutatócsoportja friss tanulmányában azt találta, hogy amikor a remeterákok érintkeznek a vegyszerrel, megnő a légzésük sebessége, ami izgalomra és vonzalomra utal.
Tanulmányunk azt mutatja, hogy az oleamid vonzza a remeterákokat. A légzési sebesség jelentősen megnő az oleamid alacsony koncentrációjára, és a remeterákok viselkedésbeli vonzódása hasonló a táplálkozást serkentő szerekre adott reakciójukhoz. Az oleamid feltűnő hasonlóságot mutat az olajsavval is, amely az ízeltlábúak által a bomlás során felszabaduló vegyi anyag. Dögevőként a remeterákok tévesen táplálékforrásként azonosíthatják az oleamidot, csapdát állítva ezzel. Ez a kutatás azt mutatja, hogy az adalékanyagok kioldódása jelentős szerepet játszhat a tengeri élővilág műanyaghoz való vonzódásában.
mondta Paula Schirrmacher, a tanulmányon dolgozó doktorjelölt.
Mivel az IUCN becslése szerint évente legalább 7,2 millió tonna műanyag kerül az óceánokba, ez a probléma vélhetően egyre súlyosbodhat a jövőben.
(Euronews)
(fotó: Wikimedia)