Egy német kísérleti program keretében, Ulmban nyilvános alvókabinokat helyeznek ki a hajléktalanok számára a téli mínuszok alatt, hogy ezzel védjék őket fagyhaláltól.
Németország szerte nagyságrendileg 50.000 ember él fedél nélkül.
A kabin fából és fémből készült, akár két ember is elfér benne, és véd a hidegtől, széltől és a nedvességtől, illetve szellőzőt is építettek bele.
2021. január 8-án mutatták be a tavalyi tapasztalatok alapján továbbfejlesztett kabinokat a város azon pontjain, ahol a hajléktalanok aludni szoktak.
A kabinokat GPS, hőmérséklet, páratartalom, füst és CO2 szenzorokkal, valamint mozgásérzékelőkkel szerelték fel, ami jelez a szociális munkásoknak, hogy az alvóhely használatban van, így biztosítják a rendszeres tisztítást, illetve az emberi segítséget annak, aki használni kényszerül.
Az „Ulmer Nest„ készítői elmondták, hogy
elsősorban azoknak szánják a kabinokat, akik valamiért nem tudnak a hagyományos hajléktalanszállókon aludni, például ha pszichiátriai betegségük, esetleg kisállatuk van.
Hangsúlyozzák, hogy a kabin nem a hagyományos hajéktalanszállók alternatívája, hanem a szabadban alvásé, tehát vészhelyzet esetére szánják, nem tartós használatra.
Jelenleg tesztüzem zajlik, és ha a kabin valóban alkalmas a fagyás elleni védelemre, akkor akár országosan is bevezethetik a nyilvános alvókabinokat.
(Telex)