A Hajógyári-sziget évtizedekig egy rosszul hangzó helyszínként volt jelen a budapesti közbeszédben, gyakran alvilági leszámolásokkal vagy egyéb hasonló tevékenységekkel összeköthető hírek érkeztek róla. Nyáron a gyakran zajos Sziget Fesztivál és Gyereksziget volt itt, ezért szinte sose volt egy csendes, rekreációra alkalmas terület.
Tavaly a vírushelyzettel ez jelentősen megváltozott. Már évekkel ezelőtt a régi gyárépületeket kiürítették, tavaly és idén pedig minden szabadtéri fesztivál elkerülte a szigetet. Ezáltal egy igen békés, végre a funkciójának tényleg megfelelő szabadidős területként került fel Budapest térképére a Hajógyári-sziget.
Ha úgy döntünk, hogy megnézzük közelebbről, a BKK buszai is bemennek a szigetre a központi aszfaltozott kerengőig, de ha négy keréken érkezünk, akkor az úgynevezett K-hídnál érdemes a parkolóban hagyni a kocsit. A szigetet egyébként két híd köti össze lényegében Óbudával, a már említett K-híd és a H-híd. A K-híd a híd tartószerkezetéről kapta a nevét, a H-híd neve a hajógyári kezdőbetűjéből ered, nincs köze a szerkezethez. Ha utunkat a K-hídon át kezdjük el, akkor itt még fontos megemlíteni, hogy a Batthyány térről induló HÉV-vel a Filatorigátnál érdemes leszállni.
Bár a fürdés nem megengedett,nyáron talán nincs is olyan nap, hogy fürdőzőket ne látna az ember itt. Valószínűleg a fesztiválok miatti sok baleset miatt van a tiltás. Mivel az Óbudai-sziget Budapest északi részén van, itt még kevésbé szennyezett a víz.
A szigetcsúcstól alig 300 méter a nagy rét, ahol most semmi, de semmi sincs kihelyezve. Ez tényleg igazi csemege a Hajógyári-szigeten júliusban, használjuk ki. Ha gyerkőcökkel vagyunk, akkor a K-hídtól nyílegyenesen bemenve a fák közé megtaláljuk az úgynevezett ródlidombot, ahol igazi csúszdák, gyermekeknek ügyességi mászókák közül lehet válogatni. De ha esetleg labdajátékokra vágynánk, akkor ugyanitt kosárpálya és igényes focipálya is rendelkezésre áll. A kornak megfelelő szabadtéri kondipark is van természetesen, sőt, nyilvános mosdó, WC is elérhető.
Hallani fejlesztési tervekről is, miszerint vízi oktatóbázist vagy egyéb létesítményeket szeretnének felhúzni a szigetre. Sajnos a jó szándék mellett ezek biztosan átalakítással, forgalomnövekedéssel járnának.
Aki teheti, nézze most meg így július közepén az Óbudai-szigetet, mert a nyugalom és a feltöltődés szigete.
Meglepetésünkre a szemét mennyisége is egészen csekély fővárosi léptékben mérve, ezért itt is érdemes talán köszönetet mondani az erről gondoskodóknak (azt már csak féltve merjük feltételezni, hogy a forgalomcsökkenés miatt kevesebb a szemét a szigeten). Mindenesetre a két híd és a hozzájuk csatlakozó kereszteződések megfelelő átalakításával, a közpark jelleg megtartásával egy kiemelkedő rekreációs területévé válhatna a fővárosnak.
Több kiscsoportos eseménynek is otthont ad a sziget: madárgyűrűzéseknek, amatőr csillagászati megfigyeléseknek, egyéb, nem hagyományosabb sportok (frizbi, petanque) űzőivel is találkozni lehet. Ebből is érzékelhető, hogy sokféle módja van egy közpark hasznosításának, ha a főváros lakóit szolgálja.
(Forrás: pestbuda.hu Kép: orszagalbum.hu/fotoman)