Egy friss az Environmental Research Journal-ban publikált tanulmány részeként mexikói kutatók arról számolnak be, hogy apró légszennyezés részecskéket találtak fiatalok agytörzsében. A nanorészecskék szerintük az Alzheimer-kórhoz és a Parkinson-kórhoz hasonló molekuláris károkat idézhetnek elő az idegsejtekben. A kutatók 186 eltérő életkorú (11 hónapostól 27 évesig) hirtelen halállal meghalt, mexikó-városi fiatal agytörzsében találták meg a részecskéket. Nagyon valószínű, hogy vagy az orron belélegzve vagy a beleken keresztül kerültek a véráramba és jutottak el az agytörzsben található substantia nigraba.
A Mexikóvároshoz képest kevésbé szennyezett területekről származó emberek agyában nem találtak hasonló anyagokat. A városban egyébként egyre erőteljesebb mértékben van jelen a szmog és egyre veszélyesebb az ökológiai helyzet.
A tanulmány egyik szerzője, Barbara Mather, a Lancaster University professzora a Guradian-nak azt nyilatkozta, hogy a fent közölt eredmények egyelőre megfigyelések, melyek tudományosan még nem bizonyítottak. Ugyanakkor azt is közölte, hogy az új eredmények több hitelt adnak azoknak az elméleteknek, miszerint közvetlen kapcsolat van a neurodegeneratív betegségek és a környezetszennyezés között.
Eddig még nem tudtuk bizonyítani az ok-okozati összefüggést, de hogyan is várhatnánk ezektől az apró fémes részecskéktől, hogy csak úgy ártalmatlanul tartózkodnak agyunk legkritikusabb sejtjeiben? Ez egy csőre töltött fegyver! Pontosan úgy tűnik, mintha ezek a nanorészecskék lőnék ki azokat a golyókat, melyek a megfigyelt neurodegeneratív károsodásokat okozzák.
Ha a kutatócsoport által feltételezett összefüggést sikerül tudományos módszerekkel is bizonyítani, akkor az Föld népességének 90 százaléka kezdhet aggódni: ennyien élnek olyan területeken ahol a levegő szennyezés szintje meghaladja az Egészségügyi Világszervezet által javasolt határértéket.