Az orrcseppfüggőség és ami mögötte van

Az orrcseppfüggőség és ami mögötte van
Az orrcseppfüggőség és ami mögötte van

Tombol az influenza és egyéb felső légúti betegségek, illetve a korán jött tavaszias időnek köszönhetően már az allergiások is egyre gyakrabban nyúlnak a zsebkendő után. Akármi is okozza, az eldugult orr sohasem kellemes, nem csoda hát, ha minél hamarabb segíteni akarunk a problémán.

Orrdugulás ellen a legyorsabb és legegyszerűbb megoldást pedig az orrspray-k és az orrcseppek jelentik, amelyekre azonban könnyen rászokhatunk, ha nem vigyázunk.

Az orrcseppek vagy orrspray-k az orrnyálkahártyára szánt (nazális) oldatok, esetleg szuszpenziók vagy emulziók, amelyeket az orr gyulladásos, fertőzéses betegségeinek kezelésére használnak.

Fontos a szabad orrlégzés

Nem vitás, hogy nagyban rontja a komfortérzetünket, ha az orrunkon át nem kapunk levegőt. Nehezebben eszünk, rosszabbul alszunk, kiszárad a szánk, a torkunk, nem érezzük az ízeket és a szagokat.

Ráadásul ha a szánkon vesszük a levegőt, a baktériumok és a vírusok sokkal könnyebben bejuthatnak a tüdőnkbe, mivel az orrban található szőrök nem szűrik ki őket. Az orrüregben felszaporodott váladék pedig az arc más üregeibe jutva középfül-, homlok- vagy arcüreggyulladást okozhat.

Fotó: Canva

Nem mindegy, mit használunk

A leggyakoribb hatóanyagok szerint az orrcseppek és az orrspray-k az alábbi csoportokba sorolhatók:

  • nyálkahártya-lohasztó hatóanyagok (szimpatomimetikumok),
  • baktériumellenes hatóanyagok (antiszeptikumok),
  • szövetösszehúzó hatású hatóanyagok (adsztringensek),
  • allergiás reakciók elleni hatóanyagok (antihisztaminok),
  • erős gyulladáscsökkentő hatóanyagok (kortikoszteroidok).

A fentiek közül a nyálkahártya-lohasztó, azaz a dekongesztáns hatóanyagú orrspray-k túlzott használata okozhat igen könnyen függőséget. 

Orrcseppfüggőség, vagyis pontosabban orrcseppabúzus (rhinitis medicamentosa) akkor alakulhat ki, ha túlzott mértékben használunk dekongesztáns hatóanyagú orrspray-t vagy orrcseppet. Túlzott használatnak minősül, ha az előírt időtartamnál tovább és/vagy az előírásnál, illetve az orvosi utasításnál gyakrabban használjuk a készítményt.

Ezért szokunk rá

A dekongesztáns hatóanyagú készítmények összehúzzák az orrnyálkahártya vérereit, amitől a duzzanat lecsökken, és kevesebb nyák termelődik. Azonban ahogy elmúlik a szer hatása, az orrnyálkahártya visszanyeri a természetes véráramlását, a vérerek ismét kitágulnak, fokozódik a vérellátás, a nyálkahártya pedig még jobban beduzzad.

Emiatt egyre többször kell használnunk a készítményeket, hogy ismét megszűnjön az orrdugulás, a nyálkahártya-lohasztó hatóanyag pedig hosszú távon a lohasztás helyett valójában fokozza a nyálkahártya duzzanatát. És ha ez nem lenne elég, számos termékben benzalkónium-kloridot használnak tartósítószerként, ami megbénítja a légszűrésért felelős csillószőröket az orrban, így ezek nem képesek ellátni a feladatukat.

A függőség – ami egyébként nem klasszikus függőség – nagyon rövid idő alatt kialakulhat, fiatalok és felnőttek egyaránt érintettek lehetnek benne, valamint allergiás betegeknél is előfordulhat.  

Fotó: Canva

Tünetei közé tartozik a folyamatos orrdugulás mellett az orrszárazság, az orrvérzés, az égő érzés, a véres váladék és a szaglásvesztés. A függőség következtében szélsőséges esetben oly mértékben károsodhat a nyálkahártya, hogy azt már csak műtéti úton lehetséges orvosolni.

Más is lehet az orrdugulás háttérben

A nyálkahártya-lohasztó hatóanyagú orrspray-k és orrcseppek biztonságos alkalmazása általában legfeljebb 5–7 nap, naponta maximum 3–4 alkalommal. Ennyi idő alatt minden bizonnyal el is múlik egy orrdugulást okozó nátha vagy más felső légúti megbetegedés. Hosszan tartó, folyamatos panaszok esetén érdemes felkeresni egy füll-orr-gégész szakembert, ugyanis orrsövényferdülés, krónikus orrmelléküreg-gyulladás, orrpolip vagy akár daganatos megbetegedés is állhat a háttérben.

Allergiás eredetű orrdugulás kezelésére egyáltalán nem alkalmasak a dekongesztáns hatóanyagú készítmények, helyettük szteroid- vagy antihisztamin-tartalmú orrspray-ket érdemes használni.

Orrcseppfüggőség ellen

A legegyszerűbb megoldás, ha rá sem szokunk, azaz használat előtt gondosan elolvassuk a készítmény betegtájékoztatóját, és pontosan betartjuk az ott leírt utasításokat.

Ha már megvan a baj, és túlzásba vittük az orrcsepp használatát, netán hosszabb ideje fennáll a problémánk, szerencsére akkor is van megoldás. Persze nem egyik napról a másikra jön el a javulás, de ha az orrdugulás hátterében nincs szervi elváltozás vagy krónikus betegség, egy-két hét alatt le lehet szokni az orrspray-kről.

A tömény sóoldatos orrspray segíthet kilábalni az orrcseppfüggőségből.
Fotó: Canva

A leszokást elősegítő első lépés az úgynevezett hipertóniás, azaz tömény sóoldatos orrspray-kre való átállás, amelyek nem tartalmaznak dekongesztáns hatóanyagot, hanem ozmotikusan vonják el a vizet a nyálkahártyáról, így lohasztva le a duzzanatot.

Ezeknek a spray-knek léteznek különböző illóolajokkal dúsított változataik is, amelyek belégzéskor tiszta, hűs érzést adnak. Ha ezek nem válnának be, akkor érdemes orvoshoz fordulni, aki vényköteles, általában szteroidtartalmú készítményt írhat fel. A nyálkahártyának idő kell, amíg visszaáll az önszabályzó mechanizmusa, így nem szabad türelmetlennek lennünk, pláne nem visszatérnünk a régi orrcseppünkhöz.

A légszennyezés nagyban hozzájárulhat a felső légúti panaszok, így az orrdugulás megjelenéséhez vagy súlyosbodásához is. A Planet Budapest 2023 rendezvényen kiemelt téma volt a környezetünk védelme, ahol a Your Planet kiállítás mutatta be az aktuális problémákat és a lehetséges megoldásokat.

Kiemelt kép: Canva

search icon