A Koppenhágai Egyetem kutatói szerint a növények, annak érdekében, hogy megóvják magukat a talaj sótartalmától, megváltoztathatják gyökérzetük irányát, és távolabb nőhetnek a sós területektől, mivel a só károsíthatja, sőt meg is fojthatja őket.
A termőföld sótartalma a mezőgazdasági területeken egyre nagyobb globális problémát jelent. Ezt részben az éghajlatváltozás okozza, a tengerparti övezeteken végigsöprő áradások ugyanis növelik a talaj sótartalmát, ez pedig jellemzően csökkenti a terméshozamot.
Ha olyan növényeket akarunk kifejleszteni, amelyek jobban tűrik a sót, először is fontos megérteni azokat a mechanizmusokat, amelyekkel a sóra reagálnak
– magyarázza Staffan Persson professzor, a Koppenhágai Egyetem Növény- és Környezettudományi Tanszékének munkatársa.
A témában vizsgálatot végző kutatók felfedezték, hogy amikor a növény érzékeli a helyi sókoncentrációt, a növényben aktiválódik az ABA (abszcizinsav) stresszhormon. Ez a hormon aztán működésbe hoz egy válaszmechanizmust, melynek során a növények képesek átalakítani a sejtfalukat, valamint megváltoztatni az alakjukat és a növekedési irányukat.
Persson úgy véli, hogy még eltart egy ideig, amíg az új ismereteket a mezőgazdaságban alkalmazzák, nem utolsósorban azért, mert a GMO-k továbbra is tiltottak az EU-ban. Az eredmények azonban megnyithatják az utat több sótűrő növényfajta kifejlesztése előtt.
(Forrás: University of Copenhagen)