Koreai kutatók egy már meglévő technológia biztonságossá tételében értek el áttörést, ezzel megnyitva a lehetőségét egy hatékonyabb napelem típus jövőbeni elterjedéséhez.
Már egy ideje pedzegetik, hogy a különleges tulajdonságokkal bíró perovszkit lehet a napelemgyártás jövője. Az egyetlen probléma, hogy az anyaggal készülő panelek ólmot is tartalmaznak, és az ólomszivárgás problémáját mind ez idáig nem sikerült megoldani.
A panelek szivárgása idővel komoly környezeti károkhoz vezethetett volna. Az új eljárásban egy kétdimenziós fém-szerves vázat adnak a rendszerhez, mely az ólom szivárgásának 80%-át képesek kiszűrni.
Az eredmények igen biztatóak, mert a jelenleg elterjedt szilícium alapú szolárpaneleknél jóval nagyobb hatásfokú az új technológia. Ráadásul a perovszkit alapú napelemek előállítása környezetbarátabb, áruk pedig jóval alacsonyabb lehet.
A kutatás következő szakaszában tovább finomítják majd a rendszert, hogy környezetbarát és hosszútávon is fenntartható paneleket alkothassanak.
Forrás: tisztajovo.hu