Nap mint nap elsétálunk mellette, de alig vesszük észre. Vagy épp megcsodáljuk, de nem tudjuk a nevét, nem ismerjük hasznos vagy épp ártalmas tulajdonságait. Fák, virágok, bokrok, cserjék. Utak és járdák mentén, lakótelepen, strandon, parkban. De miért is jó, ha tudunk róluk?
A növényvakság fogalmát két amerikai biológus, Elisabeth Schussler és James Wandersee határozta meg egy 1998-as kutatás nyomán. Az erre épülő mozgalom célja, hogy az emberek ismerjék meg, ezáltal pedig becsüljék és óvják a közvetlen környezetükben található növényeket.
Baján ennek jegyében Görgei-Reiner Rita, a 10 millió Fa Alapítvány bajai közösségnek képviselője hívta zöld sétára néhány nappal ezelőtt az érdeklődőket.
A mintegy 2,5 km-es gyaloglás során az egybegyűltek néhány olyan helyszínt érintettek, ahol a város jellegzetes fafajaival, azok fajtáival ismerkedhettek, de több különlegességgel is találkozhattak.
Léteznek őshonos, idegenhonos és invazív fajok – ismertette Görgei-Reiner Rita. Mint mondta: az őshonos fajok a földtörténeti korok során itt szocializálódtak, nálunk adaptálódtak a klimatikus viszonyokhoz, eszmei értékük igen jelentős. Az idegen honos fajuk ugyan nem itt fejlődtek ki, de remekül érzik magukat a vidéken, és nem károsítanak semmilyen állományt. Ezzel szemben az invazív fajok rendkívül agresszív növekedésükkel kiszorítják az őshonos fajokat, és gyakran az emberi egészségre is ártalmasak, ültetésüket kerülni kell.
A séta következő állomásaként Görgei-Reiner Rita bemutatta a résztvevőknek a 10 millió Fa Alapítvány és a bajai önkormányzat együttműködésének eredményeképpen létrejött Közösségi Tündérkertet (az ország első ilyen jellegű ültetvényét), amelynek facsemetéit a 2021-es pandémiás évben végzett ballagó osztályok ültették.
A séta során a résztvevők sok igen jó példát láthattak a zöldfelület növelésére, de szembesülhettek az ember kártételével is.
(Forrás: baja.hu Kép: pexels.com)