Több mint 600 oldalas jelentés taglalja a biológiai sokféleség gazdasági előnyeit
Több mint 600 oldalas jelentés taglalja a biológiai sokféleség gazdasági előnyeit

Egy a brit kormány által támogatott ma közétett jelentés szerint a nemzeteknek újra kell gondolniuk a gazdasági növekedést, mint a siker mércéjét, ha be akarják tartani a természeti világ pusztulásának megállítására tett ígéreteiket.

Mivel közeleg a májusban Kínában szervezésre kerülő ENSZ által vezetett csúcstalálkozón a új globális biológiai sokféleségről szóló megállapodásról, a jelentésben arra törekedtek, hogy hangsúlyozzák az erdők, óceánok és más fajokban gazdag élőhelyek megőrzésének pénzügyi előnyeit. Az elemzések szerzői remélik, hogy hivatalos státusza még nagyobb súlyt ad az ökoszisztémáknak a gazdasági döntéshozatal középpontjába helyezésére irányuló felhívásaiknak.

A természet az otthonunk. A jó gazdaság azt igényli, hogy jobban is bánjunk vele.

– mondta Partha Dasgupta, a Cambridge-i Egyetem közgazdásza, a tanulmány vezetőszerzője.

A hagyományos közgazdaságtan széles körű kritikájaként megfogalmazott 602 oldalas jelentés arra ösztönzi a politikai döntéshozókat, hogy fogadják el, hogy minden üzleti tevékenység „beágyazódik” a természetbe, és ennek megfelelően kezdjék el értékelni az ökoszisztémákat. Ugyanakkor Dasgupta hozzátette, hogy az abszolút monetáris értékek hozzárendelése a természethez értelmetlen lenne, mert az élet egyszerűen megszűnne létezni, ha elpusztítanák. Az indiai-brit közgazdász arra szólította fel a kormányokat, hogy találjanak alternatív módszereket a gazdagság mérésére a bruttó hazai termék (GDP) helyett, hiszen az szerinte „teljesen alkalmatlan” a fenntartható fejlődés biztosítására.

A valóban fenntartható gazdasági növekedés és fejlődés azt jelenti, hogy elismerjük, hogy hosszú távú jólétünk a természet árui és szolgáltatásai iránti kereslet és az azok ellátására való képességének kiegyensúlyozásán alapul. Ez azt is jelenti, hogy teljes mértékben figyelembe kell venni a természettel való kapcsolataink hatását a társadalom minden szintjén. A COVID-19 megmutatta, mi történhet, ha nem tesszük meg.

tette hozzá Dasgupta.

A jelentés előszavában egyébként David Attenborough méltatja Dasgputa professzor azon erőfeszítéseit, melyekkel összhangolni igyekszik a természet és a gazdaság érdekeit. A rövidített verziót itt lehet elolvasni angolul.

(Aljazeera)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon