A évszázad végére az összes állatfaj 26%-ka veszítheti el a természetes élőhelyének legalább a felét, derült ki egy új tanulmányból, mely az elmúlt 300 változásait elemzi.
A Cambridge-i Egyetem tudósai 16 919 faj geográfiai helyzetét vizsgáltak, és a várható gazdasági és éghajlati változások alapján végeztek becsléseket a jövőre vonatkozólag. A tanulmány egyértelművé tette, hogy a folyamatosan csökkenő élettér a kihalással szembeni sebezhetőséget nagyban fokozza.
A trópusi területeken rosszabb a helyzet, mint a mérsékelt övben. Ennek az az oka, hogy a jóval nagyobb biodiverzitás mellett rengeteg faj kisebb területen él:
„Ha egyhektárnyi trópusi erdőt mezőgazdasági területté alakítanak, sok faj nagyobb arányban veszíti el élőhelyét, mint mondjuk Európában”
Robert Beyer, a tanulmány vezető szerzője
Ráadásul a mezőgazdasági forradalom azon fajtája, mely a fejlett országokban már rég lezajlott, most követel egyre nagyobb és nagyobb területeket a trópusokon — nem függetlenül a globalizáció nyomásától. Jó példa erre az olajpálma-ültetvények pusztító terjedése, melyről mi is többször írtunk már.
A szakértők hangsúlyozzák, hogy a lehetséges kimenetelek közötti döntés végső soron az emberek kezében van, és a következő évtizedekben meghozott egyéni és társadalmi döntéseken múlik.
Forrás: elobolygonk.hu/MTI